Artykuł sponsorowany

Wytłaczarki jednoślimakowe od firmy ProInnTech - niezbędny element procesu produkcyjnego tworzyw sztucznych.

Wytłaczarki jednoślimakowe od firmy ProInnTech - niezbędny element procesu produkcyjnego tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne oraz wyroby, które z nich powstają towarzyszą nam w każdej dziedzinie naszego życia. Na popularność tego materiału wpłynęła między innymi jego plastyczność i nieomal nieograniczone możliwości kształtowania. Aby jednak wyjściowy materiał w postaci np. granulatu, nabrał konkretnego kształtu, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń, z których najważniejsze są wytłaczarki, produkowane przez firmy takie jak ProInnTech.

Charakterystyka wytłaczarek jednoślimakowych

Wytłaczanie tworzyw sztucznych jest bardzo skomplikowanym i złożonym procesem, wymagającym kompleksowych linii technologicznych oraz odpowiednich maszyny i urządzeń służących do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Różnią się one konstrukcją oraz możliwościami technicznymi. Podstawowym elementem tego typu linii produkcyjnej są wytłaczarki jednoślimakowe, których produkcją zajmują się między innymi specjaliści z ProInnTech. Jak sama nazwa wskazuje, jest to maszyna przeznaczona do wytłaczania tworzyw sztucznych w celu uzyskania z nich produktów o odpowiednich kształtach, rozmiarach i innych parametrach. Wytłaczanie jest procesem ciągłym, a tworzywo sztuczne, najczęściej w postaci granulatu, podawane jest do podgrzewanego cylindra. W jego wnętrzu zachodzi ogrzanie tworzywa do odpowiedniego poziomu, nazywanego granicą plastyczności, w wyniku czego ulega ono plastyfikacji i homogenizacji, co umożliwia nadanie powstałej masie żądanej formy. Następnie przechodzi ona przez głowicę wytłaczającą oraz przez kalibratory formujące gotowy wyrób np. rury, profile, płyty, folie. To, jaki kształt będzie miał plastik po przejściu przez wytłaczarkę, zależy od tego, jaki ustnik jest umieszczony na głowicy. Wytłoczka jest chłodzona a następnie cięta na odcinki o pożądanym wymiarze lub nawijana na bębny, szpulki, etc.


Podstawowe funkcje

Wytłaczarki, w tym również wysokiej klasy urządzenia produkowane przez ProInnTech, jako maszyny służące do przetwórstwa tworzyw sztucznych, spełniają kilka podstawowych funkcji:

  • nagrzewanie – mające na celu zapewnienia zadanego przebiegu zmian stanów fizycznych tworzywa przetwarzanego,
  • sprężanie - umożliwiające uzyskanie w tworzywie przetwarzanym zadanego przebiegu zmian ciśnienia,
  • mieszanie - zapewniające ujednolicenie składu i właściwości, głównie cieplnych i mechanicznych, jak również struktury tworzywa,
  • transportowanie – czyli przemieszczanie tworzywa przez układ z uzyskaniem na jego końcu potrzebnej prędkości wypływu tworzywa z określonym natężeniem,
  • formowanie – nadanie odpowiednich kształtów powstałej masie plastycznej, poprzez zastosowanie odpowiednich końcówek / ustnika.

Budowa wytłaczarki jednoślimakowej

Firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją wytłaczarek, takie jak ProInnTech, oferują swoim klientom szeroki wachlarz tego typu urządzeń, z których mogą się one różnić od siebie szczegółami konstrukcji. Niemniej jednak ogólny zarys ich budowy jest jednakowy w każdym z tych przypadków. Główne elementy wytłaczarki to:

  • układ uplastyczniający (plastyfikujacy) – w skład którego wchodzi między innymi cylinder oraz znajdujący się w nim obrotowy ślimak, a także elementy grzewcze. To tam następuje proces mieszania i podgrzewania granulatu, płatków lub proszku,
  • układ formujący – czyli głowica wtłaczarska, przez którą płynne tworzywo zostaje wypchnięte w celu nadania mu konkretnego kształtu. Głowice dzielimy na wiele różnych rodzajów w zależności od: przekroju poprzecznego uzyskiwane formy (kołowe, pierścieniowe, prostokątne etc.) oraz kierunku przepływu tworzywa (liniowe, krzyżowe),
  • układ napędowy – zawierający mechanizmy silnika oraz przekładni odpowiadających za ustalenie obrotów,
  • układ sterujący.

Wytłaczarki to urządzenia umożliwiające szybką i wydajną produkcję wielu wyrobów,
z których korzystamy na co dzień.
Jednocześnie mnogość zalet urządzeń tego typu, produkowanych przez firmy takie jak ProInnTech, sprawia, że jeszcze przez długie lata będą one niezbędnym elementem w procesach produkcyjnych tworzyw sztucznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz