Materiał Partnera

Wysokiej jakości wyroby gumowe

Wysokiej jakości wyroby gumowe

Guma jest tworzywem niezwykle uniwersalnym, a wytwarzane z niej elementy obecne są w setkach tysięcy produktów. Decydują o tym unikalne własności gumy oraz różnorodność jej rodzajów. Trzeba wiedzieć, że właściwe dopasowanie tworzywa do danego zastosowania to klucz do osiągnięcia odpowiednich efektów. Wiedzą o tym eksperci z firmy Pionier Jawor.

Ile wyróżniamy rodzajów gum?

Jeśli uda nam się zapoznać z metodami pracy czołowych producentów elementów gumowych szybko zrozumiemy, jakie komplikacje niesie za sobą ich wytwarzanie. Odpowiedni projekt każdego, najmniejszego nawet produktu, ma krytyczne znaczenie. To właśnie od niego zależą właściwości danego wyrobu, a zatem także jego zastosowanie. Wiele cech danego produktu możemy dostrzec gołym okiem – widzimy kształt, wymiary i kolor. Możemy także organoleptycznie przetestować jego wytrzymałość i elastyczność, ale nasze możliwości są w tym względzie ograniczone. Tymczasem właśnie to, czego nie widać – rodzaj zastosowanej gumy – gra tutaj pierwsze skrzypce. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Obecnie wyróżniamy ponad sto różnych rodzajów gum syntetycznych. Pokaźną grupę zajmują w niej gumy nitrylowe, których znamy już około sześćdziesięciu. Prócz tego do liczby tej warto dodać także gumy stanowiące mieszanki różnych tworzyw oraz te, do których dodane zostały dodatkowe substancje – przyspieszacze wulkanizacji, napełniacze czy aktywatory. Nie sposób zatem wymienić wszystkich rodzajów gum stosowanych przez producentów wyrobów gumowych, takich jak Pionier Jawor. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania i czego oczekujemy od danego produktu.

Jakie gumy stosuje się najczęściej?

Mimo że wyróżniamy tak wiele rodzajów gum, kilka ich rodzajów – w różnych wariantach – wysunęło się na czoło zastosowań przemysłowych. Należą do nich między innymi EPDM, NBR czy NR. Zastosowanie każdego z tych surowców jest nieco inne. EPDM to guma odporna na działanie wszelkich typowych warunków atmosferycznych. Niestraszny jej woda, lekkie kwasy, temperatura powyżej 130 stopni Celsjusza czy ozon. SBR jest natomiast gumą, której właściwości są bardzo zbliżone do kauczuku naturalnego. NBR to tak zwana guma olejoodporna, która dodatkowo dobrze radzi sobie w niskich temperaturach oraz przy ekspozycji np. na oleje silnikowe. Nieco bardziej odporna od NBR jest HNBR – może np. „pracować” w większym zakresie temperatur. Pionier Jawor oferuje możliwość indywidualnego doboru rodzaju tworzywa dla danego klienta, dzięki czemu zawsze będziemy mieli pewność, że surowiec, z której stworzono zamówione przez nas wyroby gumowe, będzie odpowiadał naszym wymaganiom.

Opracowanie:
Jawor, Cicha 2a
tel. 76 870 30 01
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz