Artykuł sponsorowany

Wymogi dotyczące ekshumacji zwłok

Wymogi dotyczące ekshumacji zwłok

Problem ekshumacji zwłok dotyka niewielkiej liczby osób, dlatego budzi wiele formalnych wątpliwości, lecz niezbędną pomoc mogą dostarczyć zakłady pogrzebowe. Wiele osób też nie zdaje sobie sprawy, jakim podlega prawom i do jakiej instytucji się zgłosić, aby uzyskać zezwolenie na procedury związane z wydobyciem zwłok lub szczątków odbywających się w ściśle określonych warunkach i czasie. 

Prawo ekshumacji

Ekshumacja jest wydobyciem zwłok lub szczątków w celu dokonania oględzin sądowych, lekarskich lub w celu przeniesienia ich do innego grobu. Jest ściśle określona przez przepisy prawne (ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. t. j. Dz.U. z 2017 r., poz. 912 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. Z 2001 r., Nr 153 poz. 1778)).

Gdzie uzyskać zezwolenie na ekshumację?

Decyzję o wydobyciu zwłok może żądać rodzina chcąca przenieść zwłoki na inny cmentarz lub do innego grobu. Ekshumacji zwłok mogą żądać również prokurator lub sąd – w przypadku wątpliwości związanych z przyczyną zgonu; oraz inspektor sanitarny w sytuacji, gdy teren zmienia swoje przeznaczenie.  Chcąc uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie ekshumacje, należy złożyć umotywowany wniosek do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. To on podejmuje decyzje i nadzoruje przeprowadzane czynności wydobycia zwłok lub szczątków. Z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego mogą one odbyć się tylko i wyłącznie w ściśle określonych warunkach i czasie.

Czas wydobycia zwłok lub szczątków

Ekshumacje w Polsce przeprowadza się w okresie od 16 października do 15 kwietnia w godzinach wczesno-porannych. Zabronione jest wydobywanie zwłok w innych terminach – jedynym wyjątkiem jest zgoda właściwego inspektora sanitarnego. Musi on jednak zachować ustalone środki ostrożności.

Ekshumacja a śmierć z powodu choroby zakaźnej

Inne prawa dotyczą sytuacji, gdy zwłoki lub szczątki należą do zmarłego na chorobę zakaźną, np. cholerę, dżumę, trąd, wściekliznę, żółtą gorączkę i inne wirusowe gorączki krwotoczne. W przypadku zmarłych na choroby zakaźne Państwowy Inspektor Sanitarny wydaje zezwolenie na ekshumację tylko po upływie minimum dwóch lat od dnia zgonu.

Na terenie Strzelec Krajeńskich formalności dotyczące ekshumacji zwłok, jak również innych usług, organizuje Zakład Pogrzebowy Strzelce Krajeńskie – w swojej ofercie zapewniają kompletację dokumentacji dotyczącej określonych usług, jednocześnie dostarczając ją do odpowiednich instytucji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz