Materiał Partnera

Wymiany zagraniczne dla młodzieży. Szansa na poszerzenie horyzontów

Wymiany zagraniczne dla młodzieży. Szansa na poszerzenie horyzontów

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Dlatego młodzi ludzie coraz chętniej uczestniczą w wymianach zagranicznych. Kilkutygodniowy czy nawet kilkunastomiesięczny pobyt w innym kraju pozwala poszerzyć horyzonty i przeżyć niesamowitą przygodę. Zastanawiasz się, czy wymiana zagraniczna jest dla ciebie? Za chwilę przekonasz się, że to jedna z najlepszych życiowych decyzji, jaką możesz podjąć! 

Na wymianę zagraniczną wyjeżdżają zazwyczaj uczniowie w wieku 15-18 lat, choć wiele krajów europejskich akceptuje nawet 19-latków. W przypadku szkół prywatnych (tzw. F-1) naukę w innym kraju mogą podjąć nawet 12-latkowie. Wymagana średnia ocen to dostateczna. Do wyboru masz zarówno kraje europejskie, jak i obu Ameryk oraz Australii i Oceanii. Możesz zdecydować się na wymianę dwuletnią, roczną, półroczną i semestralną. 

Nowe znajomości i przyjaźnie

Podczas wymiany zagranicznej poznasz przede wszystkim wielu nowych ludzi. Będzie to przede wszystkim goszcząca cię rodzina. Osoby, które decydują się przyjąć pod swój dach młodego człowieka z innego kraju, chcą przede wszystkim pokazać mu swoje obyczaje, kulturę i małą ojczyznę. Przez okres trwania wymiany będziesz mógł zatem nawiązać trwałe więzi i poznać warunki życia w danym kraju będąc częścią jego społeczności.

W szkole nawiążesz z kolei kontakt z wieloma rówieśnikami. Z częścią z nich z pewnością połączą cię trwałe przyjaźnie. Wymiana zagraniczna to doskonała okazja, by porównać wasze style życia czy spojrzenie na świat

Nauka języka i nie tylko

Korzyścią, płynącą z wymiany zagranicznej, którą wymienia się najczęściej, jest nauka języka obcego. Konieczność posługiwania się nim na co dzień sprawi, że bardzo szybko będziesz robił postępy. Po dłuższej wymianie powinieneś już płynnie posługiwać się danym językiem. To bardzo cenna umiejętność!

W zagranicznych szkołach możesz zazwyczaj wybrać ciekawe przedmioty dodatkowe. – Oprócz podstawowych biologii, matematyki czy chemii uczniowie mogą zdecydować się na nietypowe obszary kształcenia. Wiele szkół oferuje dziennikarstwo, mechanikę samochodową czy astronomię. Możesz również uczęszczać na wiele zajęć sportowych – wyjaśnia ekspert z firmy INTO Poland. Być może odkryjesz dzięki temu nową pasję? Warto zauważyć również, że program wymiany to dobra podstawa, jeśli myślisz o podjęciu studiów za granicą.

Dojrzałość i cenne doświadczenia

Skok na głęboką wodę, jakim jest zmiana środowiska na tak długi czas, sprawia, że młodzież dojrzewa o wiele szybciej. Uczestnicy wymiany zagranicznej uczą się samodzielnie podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za swoje wybory. Lepiej poznają samych siebie, dzięki czemu stają się pewniejsi, bardziej niezależni i silni. Są otwarci na inność i szybko adaptują się do nowych warunków. Zyskują nowe spojrzenie na świat i zastrzyk pozytywnej energii. Cenne doświadczenia, które zebrali podczas pobytu w innym kraju, stanowią bazę, z której będą czerpać korzyści w przyszłym życiu. Pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby, które uczestniczyły w wymianach zagranicznych.

Jak pewnie już zauważyłeś, wymiany zagraniczne mają naprawdę dużo zalet. Nie warto wahać się ani chwili dłużej. Na początek poszukaj organizacji, która zajmuje się organizowaniem wymian. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, eksperci z pewnością je rozwieją. Po pobycie w innym kraju wrócisz do Polski jako zupełnie inny człowiek! 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz