Artykuł sponsorowany

Wymiana felg w samochodach zabytkowych. O czym warto wiedzieć?

Wymiana felg w samochodach zabytkowych. O czym warto wiedzieć?

Każdy właściciel zabytkowego auta traktuje swoją własność jak prawdziwy emocjonalny i finansowy skarb. Prawda ta znajduje odzwierciedlenie przy wykonywaniu najdrobniejszych prac modernizacyjnych, takich jak wymiana felg. Nabycie bądź renowacja felg do samochodów typu oldtimer/youngtimer to kwestia o wiele bardziej skomplikowana, niż w przypadku pojazdów współczesnych.

O czym musimy pamiętać, modernizując felgi w samochodzie zabytkowym?

Jeżeli planujemy wymianę felg w samochodzie zabytkowym, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich rodzaj i rozmiar, ale też walory estetyczne. Nowoczesna felga, zamontowana w oldtimerze bądź youngtimerze, będzie wyglądać po prostu nieautentycznie, a auto zatraci swój unikalny rys stylistyczny. Dodatkowo, felgi muszą zapewniać bezpieczeństwo jazdy. Stare, mocno zużyte egzemplarze prawdopodobnie nie nadadzą się do użytku.

Zardzewiałe felgi możemy próbować regenerować – kwalifikują się do tego jedynie wybrane modele, skorodowane w niewielkim stopniu, bez głębokich wżerów. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku oldtimerów, które nie służą do codziennej jazdy. Przed okazjonalnymi przejażdżkami powinniśmy skontrolować kondycję felg, a także ogólny stan utrzymania kół i opon – radzi ekspert zakładu AluExpress z Tarnowskich Gór, wyspecjalizowanego w naprawie i renowacji felg samochodowych.

Gdzie szukać felg do samochodów zabytkowych?

Współcześnie, w poszukiwaniu felg do samochodów zabytkowych najbardziej pomocny okazuje się internet. Serwisy aukcyjne obfitują w oferty sprzedaży felg do takich samochodów typu oldtimer jak Fiat 126p, Polonez czy Garbus. W przypadku youngtimerów, znalezienie zadowalającej oferty bywa jeszcze prostsze, z uwagi na szerszą dostępność pasujących felg (z definicji nie każdy youngtimer to samochód zabytkowy).

Przeszukując aukcje musimy zachować szczególną ostrożność i zweryfikować, czy dane felgi nadają się do użytku, a jeśli nie, to czy da się je naprawić. Konsultacja z punktem naprawy felg okaże się niezbędna. Specjalista oceni jakość felgi, starannie oczyści ją z brudu, błota i odpadających kawałków rdzy płatkowej, a także sprawdzi czy nie jest ona wykrzywiona. W razie potrzeby dokona zabiegów regeneracyjnych – zastosuje farby do gruntowania, wypełni głębsze ubytki szpachlówką, a następnie nałoży warstwy farby powierzchniowej. Dzięki temu felga odzyska dawny blask, a my będziemy mogli cieszyć się jej walorami użytkowymi.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz