Artykuł sponsorowany

Wykładziny biurowe czy klasyczne płytki - jakiego wyboru najlepiej dokonać?

Wykładziny biurowe czy klasyczne płytki - jakiego wyboru najlepiej dokonać?

Z budową podłogi wiąże się sporo dylematów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego rodzaju podłoża, bo każdy typ ma swoje wady jak i zalety.


Na rynku trwa swoistego rodzaju batalia, rozgrywana pomiędzy producentami wykładzin biurowych, a płytek klasycznych. Który rodzaj podłoża jest lepszy, trwalszy, bardziej elegancki? Prawda jak to zwykle bywa jest bardzo prozaiczna, ponieważ w zdecydowanej większości to subiektywne poczucie estetyki będzie czynnikiem determinującym wybór odpowiedniej podłogi.


- Oczywiście oprócz czynnika związanego z estetyką, pewną rolę będą odgrywać koszta utworzenia podłoża oraz proces przygotowawczy, który w niektórych przypadkach może być dość skomplikowany, a przez to i czasochłonny - mówią specjaliści z robin-wykladziny.pl.


W przypadku, gdy zdecydujemy się na wykładzinę biurową, to przed jej położeniem należy dopilnować, aby była ona położna na podłożu które spełniać będzie spełniać warunki techniczne. Musi być ono gładkie, wytrzymałe, równe, suche oraz spoiste. Trzeba również wziąć pod uwagę wilgotność, która nie powinna przekraczać 2%. Podłoża starsze, jak i ewentualne pozostałości po chemii budowlanej, takie jak na przykład impregnaty, mogą powodować odbarwienia na wykładzinie. Warto pamiętać, że większość wykładzin jest przystosowana do układania na podłogach ogrzewanych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, aby maksymalna temperatura nie przekraczała 30st. C, a sam proces ogrzewania powinien odbywać się w kilku etapach.


Przy wykładzinach konieczne jest sprawdzenie, czy pochodzą one z jednej serii. Jest to szczególnie istotne, jeśli mają być położone w tym samym pomieszczeniu. Układanie powinno odbywać się w tym samym kierunku. W wyjątkowych przypadkach, jeśli wymaga tego wzór, arkusze należy odwrócić. Jeśli mamy do czynienia z tzw. płytkami dywanowymi, to kierunek układania zwykle nadrukowany jest na ich spodzie. Odpowiednie piktogramy dopuszczają lub też nie, układanie płytek w jednym kierunku lub z możliwym obróceniem. Fachowcy z robin-wykladziny.pl przypominają, że sama wykładzina powinna być aklimatyzowana do temperatury panującej w pomieszczeniu.


Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku tworzenia podłogi z płytek. To jaką formę przybierze podłoga z nich utworzona uzależnione jest od sposobu ich układania. Na chwilę obecną wymienia się cztery klasyczne techniki.


Jako pierwszy należy wymienić układ prosty, który jest najczęściej stosowany. Charakteryzuje się on fugami równoległymi do krawędzi płaszczyzny, które poprzez przecięcie tworzą swoistego rodzaju krzyże. W przypadku gdy płytki mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45o w stosunku do ścian to wiemy, że mamy do czynienia z układem karo. W układzie mijankowym kolejne rzędy płytek są przesunięte względem do poprzednich, a jeśli owo przesunięcie wynosi pół długości płytki, to mówimy wtedy o ułożeniu cegiełkowym. W podłodze płytkowej istnieje jeszcze układ mieszany, w którym duże płytki układa się w połączeniu z małymi. Pozwala to uzyskać efekt przesunięcia w obu kierunkach.


Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z mieszaniem wszystkich układów, w celu uzyskania ciekawego, awangardowego efektu. Większość płytkowych kolekcji zawiera elementy o różnych fakturach i harmonizujących ze sobą barwach. Dzięki temu można je stosować tak, aby podkreślić układ mebli i ich funkcjonalność w pomieszczeniu, albo użyć je jako element dekoracji. Wzory, jakie możemy uzyskać, ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią.


Przy podłodze płytkowej nie wolno zapomnieć o zakupie większej ilości płytek niż wynika to z powierzchni pomieszczenia. Wynika to z konieczności docinania elementów, którego praktycznie nie da się uniknąć. Wielkość zapasu uzależniona jest w głównej mierze od tego, w jakim układzie powstaje podłoga.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz