Materiał Partnera

Wycinanie drzew, karczowanie, frezowanie - jak to robią profesjonaliści?

Wycinanie drzew, karczowanie, frezowanie - jak to robią profesjonaliści?

Zieleń w postaci drzew i krzewów w parkach i lasach jest nieodłącznym elementem naszego życia. Takim roślinom zawdzięczamy tlen, dobroczynne olejki eteryczne, możliwość relaksu, czy też “naturalną klimatyzację” w upalny letni dzień. Mimo wielu niewątpliwych zalet, drzewa czasem trzeba usunąć. Wycinaniem drzew i ich karczowaniem, powinni się zająć specjaliści.

Kiedy trzeba wyciąć drzewa?

O drzewa i przyrodę we wszelkiej postaci trzeba dbać. Są jednak sytuacje, gdy drzewa z różnych względów należy poddać wycince. Do tych sytuacji należą na przykład:

  • wycinka sanitarna związana z usunięciem drzew obumarłych lub nie rokujących  szans na przeżycie
  • kolizja z projektowanym zagospodarowaniem terenu – wycinka związana z działaniami inwestycyjnymi
  • kolizja z urządzeniami i liniami przesyłowymi
  • drzewo stanowi zagrożenie dla mienia i ludzi. Sytuacje mogą być najróżniejsze - drzewo może być w złej kondycji zdrowotno – technicznej i obecność takiego drzewa na działce, przy drodze lub w przestrzeni miejskiej może być niebezpieczna
  • drzewo jest trwale uszkodzone, np. w wyniku klęski żywiołowej lub innego zdarzenia.
  • drzewo przeszkadza, np. w uprawie innych gatunków roślin lub budowie domu. 

Wycinanie drzewa, karczowanie i frezowanie - czym się różnią?

O ile wycinka drzew jest raczej oczywista, o tyle pojęcia takie jak karczowanie i frezowanie mogą sprawiać nieco więcej problemów. Dlatego spieszymy z pomocą i chętnie wyjaśnimy na czym one polegają. Wycinanie to czynność polegająca na usunięciu naziemnej części drzewa lub krzewu. Jednak po tym pozostaje karpina składająca się części podziemnej drzewa (korzenie) i części nadziemnej zwanej potocznie pniakiem pozostałym po ścięciu. Karczowanie to czynność polegająca na trwałym usunięciu tych pozostałości. Alternatywą dla karczowania może być  frezowanie. Jest ono niezwykle skuteczne i szybkie, lecz wymaga użycia sprzętu ciężkiego - frezarek. Takie urządzenia precyzyjnie rozdrabniają pniak i korzeń.

Na czym polega „arborystyczna wycinka sekcyjna drzew”?

Wycinka sekcyjna to wycinka polegająca na użyciu arborystycznych technik linowych zwana często mylnie „wycinką alpinistyczną”. Jest ona szczególnie przydatna w trudno dostępnych miejscach, np. cmentarzach, małych ogrodach, w parkach, przy napowietrznych liniach energetycznych. Arborystyczna wycinka drzewa polega na ścinaniu drzewa  niewielkimi odcinkami (sekcjami), przy jednoczesnym użyciu zabezpieczeń linowych. Tą techniką można wyciąć nawet bardzo duże okazy. Co ważne, nie jest potrzebna duża przestrzeń wokół drzewa na ścięte fragmenty.

Profesjonalne prace ogrodnicze

Poszukujesz prawdziwych profesjonalistów, którzy specjalizują się w wycince i pielęgnacji drzew? Wypróbuj usługi firmy Krzysztof Podmokły GREEN NORD.

Green Nord to grupa wykwalifikowanych arborystów z dużym doświadczeniem zawodowym. W ofercie firmy znajdziemy m.in.: pielęgnację drzew, opiekę nad pomnikami przyrody, wycinkę drzew, stabilizację koron drzew, sadzenie i przesadzanie drzew, frezowanie i karczowanie, rozdrabnianie gałęzi, mulczowanie, a także inwentaryzacje zieleni, ekspertyzy i opinie dendrologiczne oraz doradztwo inwestycyjne w zakresie zieleni.

Opracowanie:
Gdynia, Muchowskiego 7
tel. 502 207 425
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz