Artykuł sponsorowany

Wycena nieruchomości – kto, kiedy i jak ją przeprowadza?

Wycena nieruchomości – kto, kiedy i jak ją przeprowadza?

Za nieruchomość można uznać mieszkanie w bloku lub kamienicy, dom, apartament, halę przemysłową, cały budynek biurowy czy też wielorodzinny, a także garaż, działkę rekreacyjną oraz grunt rolny. Ich ceny ustalane są zaś na podstawie dziesiątek czynników. Bada je uprawniony rzeczoznawca majątkowy tworzący dokument zwany operatem szacunkowym wyceny nieruchomości.

Kto przeprowadza wyceny nieruchomości?

Wyceną nieruchomości zajmują się rzeczoznawcy majątkowi. Są to uprawnieni specjaliści, których wiedza dotyczy nieruchomości, prawa, ekonomii czy też budownictwa i administracji. Ich opinie zawsze są niezależne i obiektywne, dlatego ich profesja cieszy się wysokim zaufaniem publicznym. Podmioty zlecające wycenę nie muszą zatem obawiać się stronniczości i nieprzychylnym dla siebie opinii. Każdy etap pracy i element stworzonego operatu szacunkowego omawiane są zawsze dokładnie z klientami. Taką obsługę gwarantuje m.in. rzeczoznawca Marcin Dyrkacz z biura EMDE Wycena Nieruchomości, które znaleźć można w Zamościu.

Wielu z rzeczoznawców majątkowych działa również przy sądach oraz przy miejscowych urzędach ochrony konkurencji i konsumentów. W takim przypadku do czynienia mamy z biegłymi sądowymi z zakresu wyceny nieruchomości, a oni zajmują się tworzeniem wnikliwych opinii potrzebnych do rozstrzygnięć procesów sądowych.

Kiedy przeprowadzane są wyceny nieruchomości?

Wyceny nieruchomości przeprowadzane są w bardzo wielu prawach. Rzeczoznawcy majątkowi przyjmują zlecenia od klientów indywidualnych oraz od podmiotów publicznych i biznesowych. Stałą współpracę podejmują ze specjalistami od wycen agencje nieruchomości, firmy budowlane, deweloperzy i różnego typu inwestorzy indywidualni, urzędy miejskie, banki oraz komornicy i sądy, którzy zlecają wyceny rzeczoznawcom majątkowym, przy czy sądy i komornicy tym, którzy dodatkowo są wpisani na listę biegłych właściwego sądu okręgowego.

Zakres spraw, które prowadzone są przez rzeczoznawców nieruchomościowych jest zatem bardzo szeroki. Dotyczyć one mogą zarówno całych zespołów budowlanych, jak i lokali użytkowych lub mieszkalnych czy gruntów. Wyceny tworzone są zaś w celu:

  • określenia ceny sprzedaży nieruchomości,
  • zabezpieczenia kredytu bankowego,
  • określenia wysokości likwidacji szkód (sprawy ubezpieczeń),
  • sprawiedliwego podziału majątku,
  • sprawiedliwego działu spadku,
  • zabezpieczenia wierzytelności,
  • czy w celu zniesienia współwłasności.

Jak przeprowadzane są wyceny nieruchomości?

Wyceny nieruchomości dokonywane są na podstawie wielu czynników ekonomicznych, w tym prognostycznych. Ważny jest również stan danej nieruchomości oraz jej status prawny. Na ostateczną ceną np. mieszkania ma nawet wpływ to, czy w przyszłości w okolicy będzie budowana szkoła, przedszkole, restauracje, drogi szybkiego ruchu i markety. Operaty szacunkowe rzeczoznawców są zatem wielostronicowymi dokumentami, w których dokładnie określa się podejście, metodę i technikę szacowania. Jest to podstawowy wyznacznik pozwalający uznać daną wycenę za obiektywną.

Sam operat tworzony jest zaś z dokładnie określoną datą wyceny i opisem nieruchomości. Używanie go po kilku latach nie jest zatem wiarygodne, ponieważ czynnik wpływające na cenę mogły się zmienić. Wszystkie kwestie związane z operatami dokładnie reguluje zaś Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz