Materiał Partnera

Wybór rusztowania - czym należy się kierować?

Wybór rusztowania - czym należy się kierować?

Przeprowadzając prace remontowe lub budowlane, nie możemy obejść się bez rusztowania. Ta solidna konstrukcja zapewnia możliwość pracy na dowolnych wysokościach. Rodzajów rusztowań na rynku jest jednak bardzo wiele, w związku z czym nie jest nam łatwo wybrać te odpowiednie. Od wyboru bowiem zależy bezpieczeństwo, szybkość oraz płynność pracy zatrudnionych pracowników budowlanych. Zatem jak wybrać odpowiednie rusztowanie?

Wysokość rusztowania

Pierwszym elementem przy wyborze rusztowania jest jego wysokość. Musimy się zastanowić czy przeprowadzane prace będą dotyczyły wysokich budynków takich jak obiekty użyteczności publicznej czy bloki, czy może stosunkowo niskich i małych domów jednorodzinnych. Im wyższe rusztowanie, tym wyższa cena jego zakupu lub wynajmu. W tym celu powinniśmy przeprowadzić odpowiednie pomiary i dowiedzieć się jakie rusztowanie będzie odpowiednie dla naszej wysokości.

Obciążenie rusztowania

Jest to niezwykle ważne kryterium, które wpływa na decyzję w sprawie wyboru rusztowania do naszych prac. Musimy mieć na uwadze, że niektórych prac po prostu nie przeprowadzimy za pomocą wybranego rusztowania, gdyż podejmowane prace przekroczą dopuszczalne normy. Tak więc, jeśli chcemy pomalować elewację czy wytynkować ściany, bez obaw możemy użyć standardowych i najprostszych rozwiązań. Natomiast, gdy przeprowadzamy prace, wymagające użycia ciężkiego sprzętu lub ciężkich przedmiotów, musimy poszukać rusztowań przeznaczonych do tych prac.

Miejsce i typ wykonywanych prac na rusztowaniu

Tak jak w powyższym akapicie, przed wyborem rusztowania powinniśmy się zastanowić, jakie prace będą na nim wykonywane. Miejsce oraz rodzaj wykonywanych prac zadecyduje o tym, jaką wysokość, szerokość oraz rodzaj rusztowania będziemy potrzebowali. Ponadto warto wiedzieć, że niektóre z rusztowań są przeznaczone tylko do prac wewnątrz budynku, a inne na zewnątrz. Są też takie, które zapewniają uniwersalność i można z nich korzystać niemal wszędzie.

Sposób montażu rusztowań

W tym przypadku wyróżniamy kilka podstawowych typów łączenia rusztowania. Do dyspozycji mamy rusztowania o połączeniu zapadkowym, które wyróżnia się szybkim montażem, ale jego sztywność i zabezpieczenie nie jest mocną stroną. Innym połączeniem jest połączenie klinowe, które wymaga dłuższego montażu. Gwarantuje nam za to większą sztywność całej konstrukcji. Ostatnim rodzajem połączenia jest połączenie zaciskowe. Wymaga ono użycia specjalnych narzędzi, ale jest łatwiejsze w poziomowaniu. Podejmując decyzję przy wyborze rusztowania budowlanego, powinniśmy kierować się jego jakością, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania. Zatem wybierając odpowiedni rodzaj rusztowania, warto skorzystać z usług profesjonalnych oraz renomowanych firm, takich jak firma Lamkar Karol Lampe, której specjalizacją jest wynajem sprzętu budowlanego.

Opracowanie:
Żyrardów, Legionów Polskich 72 lok. 5
tel. 667 009 274
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz