Materiał Partnera

Wybór części zamiennych do autobusu

Wybór części zamiennych do autobusu

Wydawać by się mogło, że zasady jakimi kierujemy się wybierając części zamienne do autobusu, nie powinny różnić się od kryteriów wyboru części do zwykłych aut. Jest w tym wiele racji. Część zasad będzie w tym przypadku powtarzalna. Warto jednak pamiętać, że autobusy to specyficzne środki transportu. Ich niespodziewane usterki mogą być o wiele bardziej brzemienne w skutkach. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się zasadom wyboru części zamiennych do autobusów.

Co wpływa na tempo eksploatacji autobusów?

Podzespoły każdego pojazdu ulegają stopniowemu zużyciu. W przypadku najbardziej niezawodnych marek przychodzi taka chwila, że konieczna jest wymiana określonych części auta. Podobnie jest w przypadku autobusów. Niezależnie czy mamy do czynienia z marką MAN, Solaris, Autosan, Iveco czy Jelcz każdy model ulega stopniowemu zużyciu. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku autobusów. Wynika to z faktu, że ten typ pojazdu dedykowany jest do pokonywania bardzo dużych odległości. Milionowe przebiegi w autobusach na nikim nie powinny robić wrażenia. Duże obciążenie, wiele pokonanych kilometrów oraz często zmieniający się kierowcy to czynniki, które bezpośrednio wpływają na tempo zużywania się poszczególnych podzespołów pojazdu.

Jak zdiagnozować konieczność wymiany części?

Autobusy przewożące powyżej 15 osób podlegają okresowym badaniom technicznym co 6 miesięcy. Wizyta w specjalistycznej stacji diagnostycznej to doskonała okazja, aby stwierdzić stopień zużycia poszczególnych podzespołów autobusu. Ale to nie wszystko. Producenci autobusów określają uśredniony czas eksploatacji poszczególnych podzespołów. To bardzo ważna informacja, którą należy się kierować planując wymianę poszczególnych części eksploatacyjnych. Na pewno nie warto czekać do momentu, kiedy objawy zużycia będą już mocno odczuwalne. Zużyta część może oddziaływać na inne elementy danego układu. Zbyt późna wymiana może znacznie podnieść koszty naprawy.

Jakie części zamienne wybierać do autobusów?

Wybierając części zamienne do autobusu warto postawić na sprawdzone, wysokiej jakości podzespoły. Oczywiście koszty eksploatacji tego typu pojazdów są ogromne. To w pewnym sensie zachęca do szukania oszczędności przez ich właścicieli. A najłatwiej oszczędzać na naprawach eksploatacyjnych. Nie jest to oczywiście dobry kierunek. Zaniechanie naprawy w krótkim czasie może doprowadzić do poważnej awarii, która w najlepszym przypadku zakończy się kosztowną naprawą. Wybór marnej jakości części zamiennych sprawi, że pozbędziemy się problemu jedynie doraźnie. Żywotność takich części jest bardzo niska. Montując tego typu element trzeba się liczyć z faktem, że w krótkim czasie problem powróci. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady, aby dobierać części zamienne dedykowane do danego modelu autobusu. Jest to warunkiem poprawnej i bezpiecznej eksploatacji.

Kupując części zamienne do autobusu danej marki najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonego sklepu z częściami. Punkt, w którym możemy kupić części do wielu marek autobusów daje gwarancję wysokiej jakości części oraz ich dostępności. Wybierając ofertę firmy PH Ad-Pol z Warszawy macie pewność, że specjaliści dobiorą części zamienne idealnie dopasowane do danego modelu autobusu. Wieloletnia obecność na rynku oraz długa lista stałych Klientów są najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy prowadzonej przez Pana Grzegorza Barcikowskiego.

Opracowanie:
Warszawa, Broniewskiego 99 lok. 153
tel. 22 720 67 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz