Materiał Partnera

Wszystko o układaniu płytek ceramicznych

Wszystko o układaniu płytek ceramicznych

Jeśli chcesz zabrać się do samodzielnego kładzenia płytek ceramicznych, musisz pamiętać, że do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt, wiedza i doświadczenie oraz duża doza cierpliwości. Musisz wpoić sobie kilka zasad układania glazury i bezwzględnie ich przestrzegać, a także przygotować się do tego zadania należycie. Od tego bowiem zależy czy płytki będą leżały równo, nie pękały ani nie odpadały. Kładzie się je raz, a ozdobą mają być przez lata.

Jak się przygotować do układania glazury?

Efekt, którego oczekujemy naszej łazience czy kuchni, nie zależy tylko od tego, jakie płytki dobierzemy. Równie ważne jest ich równe i estetyczne ułożenie, a przede wszystkim to, by dobrze trzymały się podłoża. W udzieleniu odpowiedzi na pytanie, jak sobie poradzić z tym zadaniem pomógł nam właściciel firmy P.Z. Bud Paweł Zima. Przede wszystkim należy zatem uważać na to, by podczas kładzenia glazury lub terakoty woda nie dostała się tam, gdzie nie powinna. Pierwszą czynnością przy układaniu terakoty jest zagruntowanie podłoża, które sprawi, że ujednolici się jego chłonność i poprawi przyczepność. Kratki ściekowe trzeba zabezpieczyć kołnierzem uszczelniającym, dobrze też zastosować folię w płynie. Przestrzeń między ścianami a obudową prysznica czy wanny oraz inne pionowe połączenia ścian, połączenie ścian i podłóg oraz ściany brodzika należy zabezpieczyć taśmą uszczelniającą. Po wykonaniu czynności zabezpieczających, zabieramy się za właściwe układanie płytek.

Tajniki prawidłowego kładzenia płytek ceramicznych

Suchą mieszankę klejową do płytek należy najpierw rozrobić według zapisów na opakowaniu, dosypując zaprawę do wody. Zawartość pojemnika mieszamy wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem do czasu aż wyrobi się gęsta, plastyczna masa. Nanosimy klej na ścianę i dość szybko dociskamy płytkę, zanim klej zacznie wiązać. W tym momencie trzeba zachować szczególną ostrożność, aby zbyt mocnym przyciskaniem nie uszkodzić płytki. Przydaje się tutaj doświadczenie w układaniu glazury, ale po kilku próbach każdy może się nauczyć. W tym etapie zadania przydają się krzyżyki dystansowe, których grubość musisz zawczasu dobrać do szerokości spoiny między płytkami – czyli fugi – którą planujesz uzyskać. Większe płytki dobrze jest kłaść na zaprawie samorozpływnej, która lepiej przylega do spodniej powierzchni kafla. Wytnij otwory w płytkach tam, gdzie są dojścia gniazdek elektrycznych, odpływy, czy podejścia wody. Dopiero na drugi dzień powinno się nanieść masę spoinującą, przy czym na podłożach odkształcalnych, na przykład na obudowie wanny powinno się stosować zaprawę elastyczną. Na koniec styki ścian i podłogi trzeba uszczelnić silikonem sanitarnym.

Opracowanie:
Lubatowa 295C
tel. 609 727 391
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz