Materiał Partnera

Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacjach elektrycznych w domu

Wszystko, co musisz wiedzieć o instalacjach elektrycznych w domu

Współczesne domy pełne są wyposażenia, które potrzebuje do działania odpowiednio przygotowanej instalacji elektrycznej. Wiele sprzętów, z których korzystamy na co dzień, podłączamy do prądu.  To właśnie on jest obecnie najbardziej przyjaznym i bezpiecznym sposobem przesyłania energii elektrycznej. Aby jednak cieszyć się jego zaletami, należy zadbać o to, by instalacja spełniała odpowiednie wymogi i była zgodna z obowiązującymi przepisami.

Czym jest instalacja elektryczna?

To instalacja, w której znajdują się współpracujące ze sobą elementy elektryczne. Muszą mieć odpowiednie parametry techniczne – napięcie znamionowe do 1000 V prądu zmiennego oraz do 1500 V prądu stałego. Ich zadaniem jest doprowadzanie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników, dzięki czemu urządzenia w naszym domu mogą działać.

Jak przygotować instalację elektryczną?

Według polskiego prawa tylko uprawniony elektryk może zająć się przygotowaniem i poprowadzeniem instalacji elektrycznej. Ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwala mu zadbać o poprawne wykonanie instalacji, a przede wszystkim – bezpieczne. Trzeba pamiętać, że prąd, mimo że powszechnie stosowany i dobrze znany, może stwarzać zagrożenie w przypadku popełnienia błędów przy montowaniu przewodów i przełączników.

Elektryk przygotowuje i montuje instalację, ale odbywa się to najczęściej, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Trudno więc przewidzieć, w których miejscach będą się znajdować najczęściej używane sprzęty elektryczne i gdzie w związku z tym mają się pojawić gniazda. Warto na tym etapie współpracować ze specjalistą, co pomoże stworzyć najbardziej funkcjonalne rozwiązania.

Projekt instalacji elektrycznej

Zanim ktokolwiek będzie mógł zabrać się za tworzenie instalacji elektrycznej, warto przygotować jej projekt. Jeszcze kilka lat temu był niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę domu, dziś taniej konieczności już nie ma – ale nadal jest niezwykle użyteczny. Zawarte w projekcie dane pozwolą elektrykom szybciej i sprawniej poprowadzić instalację przewodów i pozostałych elementów sieciowych. To zadanie najlepiej powierzyć specjaliście z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami – warto tu sprawdzić firmę El-Rem Piotr Tymiński.

Przed przygotowaniem planu instalacji elektrycznej, warto zadbać o dobry projekt architektoniczny. Zgodność obu projektów da pewność, że instalacja zostanie wykonana z uwzględnieniem funkcji konkretnych pomieszczeń. Jeśli w projekcie zaznaczone jest ustawienie sprzętów oraz mebli, elektryk będzie mógł rozplanować w poszczególnych wnętrzach oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazd zgodnie z zapotrzebowaniem.

Opracowanie:
Drążdżewo Nowe 32
tel. 607 223 592
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz