Materiał Partnera

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o niwelacji terenu

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o niwelacji terenu

Każda profesjonalna budowa dzieli się na wiele różnych etapów a pierwszym z nich są wszelkie prace, które znajdują się w zakresie tak zwanej niwelacji terenu. Jako, że jest to bardzo szeroki i ciekawy temat to postaramy się opisać wszystko to co warto wiedzieć o kategorii jaką jest niwelacja terenu. Zachęcamy zatem aby dowiedzieć się więcej o niwelacji terenu z naszego artykułu.

Niwelacja terenu - Co oznacza to pojęcie?

Określenie niwelacja terenu to prace, które dzielą się na dwie części. Pierwsza z nich wykonywana jest przez wykwalifikowanych geodetów i jej celem jest określenie takich spraw związanych z danym terenem jak kąt nachylenia oraz całkowite ukształtowanie (między innymi wytyczanie dołków i wzniesień). Prace te wykonywane są przy pomocy specjalnych narzędzi pomiarowych takich jak łata niwelacyjna, niwelator oraz tachimetr. Druga część to prace dotyczące bezpośrednich zmian dokonywanych na danym gruncie przed samym rozpoczęciem budowy i stosowany jest do nich sprzęt budowlany, taki jak choćby koparki czy koparko-ładowarki, a ma to na celu odpowiednie wyprofilowanie tereny poprzez usunięcie na przykład z niego niepotrzebnych wzniesień.

Rodzaje prac budowlanych związanych z niwelacją terenu

Pośród prac niwelacyjnych przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu wyróżnić możemy:  

  • Profilowanie gruntu - Jest to zakres prac skupiający się na usuwaniu wszelkich lekkich wzniesień a także zasypywaniu dziur w taki sposób, by cały teren na którym ma stanąć budowla był odpowiednio płaski.
  • Wyrównywanie i zagęszczanie gruntu - W tym przypadku prace dotyczą już ostatniej fazy prac niwelacyjnych czyli wyrównywanie terenu oraz jego ubicie i zagęszczenie.

Czy potrzebuje zezwolenia do wykonania niwelacji terenu?

Jeśli zamierzamy wykonywać prace związane z niwelacją terenu, planując na nim jakąkolwiek budowę, to musimy pamiętać o wystąpieniu o zezwolenie na wykonywanie takich prac. Jednakże, jeśli planujemy po prostu samo wyrównanie gruntu bez budowania na nim czegokolwiek, to wtedy możemy to zrobić bez zezwolenia, które po prostu w takim przypadku nie jest wymagane.

Jakiego sprzętu potrzeba do przeprowadzenia niwelacji terenu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli prace dotyczą aspektu geodezyjnego, to wymaganymi narzędziami będą tachimetr, łata niwelacyjna oraz niwelator. W momencie gdy zagadnienie dotyczy aspektu budowlanego, to powinniśmy zaopatrzyć się zarówno w narzędzia ręczne takie jak łopaty jak i w sprzęt ciężki czyli koparkę czy walec i równiarkę. Jak wiadomo, nie każdy posiada taki sprzęt, dlatego też prace związane z niwelacją terenu jak i późniejsze prace budowlane warto zlecić profesjonalistom, a takie osoby bez wątpienia znajdziemy w firmie Maciej Mamrowicz Usługi Ogólnobudowlane.

Opracowanie:
Uherce Mineralne 291
tel. 669 535 943
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz