Artykuł sponsorowany

Wrastające paznokcie. Metody leczenia

Wrastające paznokcie. Metody leczenia

Wrastający paznokieć jest przyczyną dokuczliwych dolegliwości bólowych. Mimo że wydaje się on być błahym problemem, nie można go lekceważyć – może prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Długotrwały dyskomfort jest także sporym utrudnieniem podczas codziennych czynności. Jednak z wrastającym paznokciem można sobie szybko poradzić. Jak leczyć takie paznokcie?

Wrastające paznokcie – czym charakteryzuje się ta przypadłość

Wrastające paznokcie to takie, których boczna krawędź wrosła pod powierzchnię skóry. Problem ten zdecydowanie częściej dotyczy paznokci u stóp, a zwłaszcza dużego palca. Na początku dolegliwości mogą być ledwie odczuwalne i opisywane jako mało uciążliwe. Z czasem przybierają na sile i utrudniają, a nawet uniemożliwiają chodzenie. Nieleczony wrastający paznokieć jest odpowiedzialny z tworzenie się ropni, którym towarzyszą stany zapalne. Jeżeli osoba skarżąca się na tą dolegliwość będzie bagatelizowała objawy i nie rozpocznie leczenia, może okazać się, że niezbędna będzie interwencja chirurga.

Istnieje cały szereg przyczyn odpowiedzialnych za wrastanie paznokci – od zbyt ciasnego obuwia po infekcje grzybiczne. Ponadto sprzyja temu nadwaga, uszkodzenia paznokcia i skaleczenia podczas zabiegów wycinania skórek.

Sposoby leczenia wrastających paznokci

Wrastaniu paznokci można skutecznie zapobiegać. Profilaktyka dotyczy głownie zabiegów pielęgnacyjnych stóp, które powinny być przeprowadzane delikatnie i precyzyjne.

Paznokcie należy obcinać zgodnie z ich kształtem, niezbyt blisko skóry, a do ich czyszczenia nie używać ostrych przyrządów. Warto także opiłować brzeg płytki przy pomocy pilnika.

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy paznokieć wrósł pod skórę?

Nie istnieje lepszy sposób na pozbycie się problemów z wrastającym paznokciem niż wizyta u podologa. Wdrożone przez niego środki szybko poprawią komfort podczas chodzenia i pozwolą skutecznie zwalczyć ból. Trzeba pamiętać, że zwlekanie z konsultacją podologiczną może tylko pogorszyć stan paznokcia – mówi specjalista z gabinetu Podologia Tatiana Waluk z Gorzowa Wielkopolskiego.

Oczywiście, znane są domowe osobo stosowane w przypadku wrastających paznokci. Należą do nich kąpiele z solą, płatkami mydlanymi czy okłady z lodu. Ich skuteczność jest jednak znikoma, gdyż działają jedynie doraźnie i nie likwidują źródła problemu.

Podolog podczas leczenia wrastającego paznokcia stosuje specjalnego rodzaju klamry korygujące. Ich zadaniem jest przywrócenie paznokciowi prawidłowego kształtu i toru wzrastania. Co więcej klamry takie przynoszą natychmiastową ulgę w bólu oraz nie przeszkadzają w codziennej aktywności. 

W sytuacjach, kiedy wrastanie paznokcia jest związane ze stanem zapalnym, pierwszym krokiem będzie jego zwalczenie. W tym celu wykorzystuje się tamponadę nasączoną specjalnym preparatem, którą umieszcza się w okolicach źródła infekcji.

Niestety, jeżeli osoba skarżąca się na ból paznokcia zaniedba problem, nie pozostaje nic innego jak wizyta u chirurga. Metody chirurgiczne są o wiele bardziej inwazyjne niż klamry korygujące.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz