Artykuł sponsorowany

Właściwości wełny mineralnej

Właściwości wełny mineralnej

Z pewnością każdy z nas spotkał się z materiałem, jakim jest wełna mineralna. Jest to materiał, który powszechnie używany jest w budownictwie. Wybierając konkretny rodzaj wełny mineralnej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii oraz cech charakterystycznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupiona wełna mineralna jest skuteczna oraz wysokiej jakości.

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna, inaczej nazywana kamienną oraz szklaną, jest powszechnie używanym materiałem izolacyjnym. Używana jest do izolacji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych ścian.

 Jak mówią specjaliści ze składu budowlanego Mercus Bis w Krakowie: „Wełna mineralna jest również wykorzystywana do izolacji dachów, stropów, a nawet podłóg. Co więcej, służy jako rdzeń izolacyjno-konstrukcyjny”. 


Wełna mineralna skalna powstaje z bazaltu, a więc skały mineralnej. Bazalt jest wytapiany w temperaturze +1400 stopni Celsjusza. Natomiast wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej. Minerały te również są wytapianie w wysokiej temperaturze, około +1000 stopni Celsjusza. Zarówno wełna skalna, jak i szklana, poddawana jest procesowi rozwłókniania oraz dodawana jest do niej specjalna żywica, która spaja te włókna.

Izolacja termiczna

Jedną z właściwości, jaką posiada wełna mineralna, jest izolacja termiczna. Dzięki swoim właściwościom skutecznie zatrzymuje ciepło we wnętrzach, a jej współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski. To z kolei przyczynia się do efektywności energetycznej danego budynku. Inaczej mówiąc, dobrze ocieplony budynek będzie w optymalny sposób zatrzymywać ciepło, przez co zaoszczędzimy pieniądze oraz energię na ciągłym dogrzewaniu wnętrza, szczególnie w okresie zimowym. Im większa będzie warstwa izolacji, tym mniej ciepła będzie uciekać. Dodatkowo warto wiedzieć, że wełna mineralna przepuszcza parę.

Izolacja akustyczna i ognioodporność

Kolejną niewątpliwie dużą zaletą wełny mineralnej jest to, że w skuteczny sposób tłumi dźwięki, a więc stanowi doskonałą izolację akustyczną. Wełna mineralna, produkowana między innymi przez marki Ursa oraz Rockwool, pochłania również dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Dzięki temu możemy cieszyć się komfortową ciszą w naszych czterech ścianach. Co więcej, zarówno wełna mineralna skalna, jak i szklana są niepalne. Wszystko to dzięki minerałom, z których powstaje, czyli bazaltowi i kwarcowi. Dlatego też jest to bardzo bezpieczny sposób izolacji, który zapewni nam ochronę przeciwpożarową i wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa budynku. Dodatkowo wełna mineralna jest bardzo trwała, ponieważ nie kurczy się ani nie osiada. Swoje właściwości zachowuje niezmiennie przez cały czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz