Artykuł sponsorowany

Właściwości i zastosowanie zagęszczarek gruntu

Właściwości i zastosowanie zagęszczarek gruntu
Zagęszczarki gruntu są urządzeniami, które służą co zagęszczania piasku, żwiru i wszelkiego rodzaju podłoża niespoistego, którego dokładnie ubicie jest konieczne do wzmocnienia terenu czy przygotowania go pod dalsze prace na wierzchniej jego części. Wykorzystuje się je m.in. przed wylaniem asfaltu czy układaniem kostki brukowej. Co jeszcze warto wiedzieć o zagęszczarkach gruntu?

Gdzie wykorzystuje się zagęszczarki gruntu

Niekiedy zagęszczarki gruntu są wykorzystywane także do prac wykończeniowych podczas układania kostki, łatania dziur w drogach czy utrwalania rowów melioracyjnych. Z uwagi na wagę, konstrukcję czy sposób poruszania się dzieli się je na zagęszczarki jednokierunkowe, dwukierunkowe (rewersyjne), walce gładkie, ubijaki (stopy wibracyjne) czy walce okołkowane. Największą popularnością cieszą się jednak od wielu lat zagęszczarki jednokierunkowe, rewersyjne i stopy wibracyjne, z uwagi na dużą uniwersalność oraz dobry stosunek ceny do jakości. Zagęszczarki jednokierunkowe są urządzeniami lekkimi o wadze od 50 do 140 kg.

Zagęszczarki dwukierunkowe

Urządzenia tego rodzaju stosowane są do zagęszczania gruntu na niewielkiej powierzchni. Wykorzystuje się je  podczas prac związanych z układaniem kostki brukowej, wypełnieniem ubytków asfaltu czy wszędzie tam, gdzie wystarczy powierzchniowe wygładzenie podłoża. Zagęszczarki dwukierunkowe poruszają się z kolei zarówno do przodu, jak i do tyłu. Wszystko to za sprawą zastosowania specjalnego napędu. Stosuje się je do prac, które wymagają zagęszczania na większej głębokości np. podczas przygotowywania podłoża do prac wykończeniowych pod parkingi czy fundamenty pod budynkami. Takie zagęszczarki znajdziemy w ofercie takich firm, jak na przykład Machine Trade.

Ubijaki wibracyjne

Ubijaki wibracyjne zwane też stopami wibrującymi to urządzenia, których specyficzna konstrukcja pozwala na zagęszczanie gruntów wszędzie tam, gdzie trudny teren nie pozwala na użytkowanie klasycznych zagęszczarek.  Przydają się tam, gdzie teren trzeba zagęścić precyzyjnie i z dużą siłą np. przy ścianach budynków czy wokół różnego rodzaju słupów. Walce gładkie i okołkowane na pierwszy rzut oka przypominają natomiast zwykłe walce drogowe. Z uwagi na niewielkie gabaryty są one łatwe w transporcie. Stosuje się je tam, gdzie największe znaczenie ma czas i możliwość zagęszczenia dużego terenu na stosunkowo niewielkiej głębokości – tak jest przy remontach dróg asfaltowych. Sprawdzają się też dobrze przy zagęszczaniu długich wykopów drogowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz