Materiał Partnera

Właściwości i zastosowanie promienników elektrycznych

Właściwości i zastosowanie promienników elektrycznych

Jeszcze kilka lat temu standardem w każdym domu był montaż systemu centralnego ogrzewania, zasilanego piecem węglowym. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od tego sposobu ogrzewania, ze względu na niewygodną i brudną obsługę, wysokie koszty eksploatacyjne, pokaźne straty ciepła i bardzo dużą emisję spalin. Doskonałą alternatywą, która rozwiązuje wszystkie te problemy, są elektryczne promienniki grzewcze.

Elektryczny promiennik podczerwieni to komfortowy, zdrowy, tani i przyjazny dla środowiska sposób na ciepło w domu – przekonuje nasz rozmówca z firmy ROTAL, która już od niemal 40. lat zajmuje się produkcją i montażem urządzeń energetycznych. Czym dokładnie są promienniki i w jaki sposób działają?

Czym są promienniki elektryczne?

Promiennik elektryczny jest urządzeniem, które przetwarza prąd w energię cieplną w postaci promieniowania podczerwonego. Promiennik może przyjmować postać żarówki, różnokształtnych elementów ceramicznych lub metalowych, a także nowoczesnych paneli, które są w stanie skutecznie ogrzać nawet duże pomieszczenia.

W budynkach mieszkalnych i eleganckich biurach najlepiej prezentują się promienniki w postaci paneli. Urządzenia takie zbudowane są z kilku części, w tym podstawy, elementu grzejnego, ekranu, którego zadaniem jest odbijanie promieniowania, sterownika, hartowanej szyby oraz ramki. Możliwość umieszczenia na szybie grafiki, a nawet ręcznie malowanego obrazu sprawia, że promiennik elektryczny staje się nie tylko urządzeniem grzewczym, ale także stylową dekoracją wnętrza.

Na czym polega ogrzewanie promiennikiem?

Tradycyjne metody ogrzewania pomieszczeń są oparte na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że działający w pokoju kaloryfer ogrzewa powietrze, a nie znajdujących się w nim ludzi. Dodatkowo, każde wietrzenie wiąże się z poważnymi stratami ciepła, a ponowne uzyskanie komfortowej temperatury wymaga dużo czasu.

Promienniki elektryczne ogrzewają pomieszczenia na zasadzie radiacji. Podczas ich działania nie ogrzewa się powietrze, ale bezpośrednio ludzie i przedmioty znajdujące się w zasięgu promieniowania. Tym sposobem unikamy zbędnych strat energii, jaką zużylibyśmy na ogrzewanie powietrza, a dopiero w drugiej kolejności – ludzi. Przyjemne i zdrowe ciepło odczuwamy natychmiast po uruchomieniu promiennika, a gdy ogrzeją się osoby przebywające w pomieszczeniu, a później od nich również powietrze, promiennik można wyłączyć.

Panelowe promienniki Ecosun gwarantują bardzo niski pobór mocy – 650W wystarczy do ogrzania nawet 15m2, a co za tym idzie, korzystanie z nich jest niezwykle tanie. Miesięczny koszt ogrzania 1m2 wynosi od 3 do 5 zł.

Zastosowania promienników elektrycznych

Nowoczesne promienniki elektryczne można stosować zarówno w domach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Są doskonałą propozycją dla biur, urzędów, a także szkół oraz przedszkoli. Olbrzymią zaletą takiego ogrzewania jest łatwość regulacji temperatury i szybkie uzyskanie wymaganego optimum (po czym urządzenie wyłącza się automatycznie).

Wysokotemperaturowe promienniki grzewcze ECOSUN o mocy od 1200 do 3600W przeznaczone są do zastosowań przemysłowych i doskonale sprawdzą się np. w dużych halach produkcyjnych i magazynach, ale także na zewnątrz, np. na trybunach lub rampach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz