Materiał Partnera

Właściwe przygotowanie auta do przeglądu technicznego

Właściwe przygotowanie auta do przeglądu technicznego

Przejście obowiązkowego przeglądu technicznego w specjalistycznej stacji kontroli pojazdów jest dla wielu kierowców problemem. Stan pojazdu nierzadko sprawia, że diagnosta wymaga naprawy poszczególnych usterek, zanim dopuści samochód do ruchu. Aby tego uniknąć, warto we właściwy sposób przygotować się do badania okresowego. Jak można to zrobić i kto może nam w tym pomóc?

Kontrola kierowcy                            

Nierzadko problematyczne na przeglądzie technicznym jest ustawienie świateł. Niewłaściwie wyregulowane oświetlenie w pojeździe jest szczególnie niebezpieczne po zmroku. Może powodować oślepianie innych uczestników ruchu drogowego, co w konsekwencji prowadzi nawet do poważnych wypadków. Bywa też kłopotliwe dla kierowcy pojazdu posiadającego tego typu usterkę – niedostatecznie oświetla całą drogę, w związku z czym trudno jest dostrzec np. przeszkody i szybko je ominąć. Jednym z podstawowych elementów badania technicznego jest właśnie sprawdzenie poprawnego ustawienia świateł. Regulacji można dokonać samemu, można też zlecić ją fachowcowi z doświadczeniem. Tego typu usługi świadczy warsztat samochodowy Elear, oferujący również pełen zakres badań technicznych pojazdów osobowych, dostawczych i motocykli. Kierowca, który przygotowuje pojazd do przeglądu technicznego, może też samodzielnie sprawdzić stan ogumienia pojazdu – ten element jest również kontrolowany przez diagnostę. Wystarczy zbadać bieżnik za pomocą np. suwmiarki, a w przypadku nadmiernego zużycia opon – wymienić je.                 

Sprawny znaczy bezpieczny

Bezpieczeństwo związane ze sprawnością układu kierowniczego czy hamulcowego to kluczowa kwestia w kontekście pojazdów mechanicznych. Podzespoły obu systemów podlegają precyzyjnej kontroli przez diagnostę, jednak warto sprawdzać je regularnie nie tylko podczas badania. Pomaga w tym fachowy warsztat samochodowy, najlepiej taki, który zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kontroli pojazdów. W przypadku negatywnego wyniku badania wszelkie usterki można szybko wyeliminować bez potrzeby szukania specjalistycznego warsztatu.

Okazuje się więc, że niektóre elementy stanu technicznego pojazdu mogą być badane bezpośrednio przez kierowców. W ten sposób można we własnym zakresie przygotować się do wizyty w stacji kontroli pojazdów. Należy pamiętać, że regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu to gwarancja bezpieczeństwa podczas jego użytkowania. O samochód powinniśmy dbać nie tylko wtedy, gdy zbliża się termin obowiązkowego badania okresowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz