Artykuł sponsorowany

Wibratory przemysłowe – czym są i do czego służą?

Wibratory przemysłowe – czym są i do czego służą?

Produkcja przemysłowa, budownictwo, magazynowanie czy składowanie materiałów to tylko kilka dziedzin, w których wykorzystuje się wiele specjalistycznych maszyn i urządzeń, w tym wibratory przemysłowe. Rola, jaką pełnią, to usprawnianie pracy, a często również rozwiązywanie poważnych problemów technicznych.

Wibrator przemysłowy – zasada działania

Wibratory to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest generowanie bardzo szybkich drgań, wpływających na otoczenie, w którym zostają wykorzystane. Efekt tego typu osiąga się poprzez odpowiednią konstrukcję, zależnie od wybranego modelu takiego wibratora. Przykładowo w urządzeniach tłokowych sinusoidalne drgania osiąga się dzięki samodzielnie odwracającemu się tłokowi umieszczonemu na poduszce powietrznej. Ważnym parametrem takich urządzeń jest możliwość regulowania częstotliwości drgań, dzięki czemu są one dostosowywane do konkretnej pracy. Działanie wibratora przemysłowego przypomina nieco sytuację, kiedy do wysokiego słoika wsypujemy kawę lub mąkę, a następnie delikatnie stukając w blat stołu utrząsamy ją w celu usunięcia nadmiaru powietrza i zmniejszenia masy w pojemniku. Profesjonalne urządzenie wykonuje tysiące takich potrząśnięć, aż do całkowitego usunięcia powietrza z masy.

Rodzaje wibratorów przemysłowych

Jak większość powszechnie stosowanych urządzeń specjalistycznych, tak i wibratory różnią się konstrukcją decydującą o podziale na poszczególne typy modeli. W zależności od sposobu zasilania dzieli się je na modele elektryczne i pneumatyczne. Osiągany przez nie efekt pracy bywa podobny, jednak walorem wibratorów pneumatycznych jest brak generowanej iskry, co oznacza, że mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu lub pożaru. Takim miejscem jest na przykład silos zbożowy. Wibratory przemysłowe można również podzielić pod kątem ich wewnętrznej konstrukcji. Podstawowe rodzaje urządzeń to modele tłokowe, turbinowe, rolkowe, kulkowe, a także turbowibratory, wyróżniające się bardzo szybkimi drganiami. W wibratorach kulowych drgania wywołuje kula poruszająca się po wyszlifowanych bieżniach. Podobne działanie charakteryzuje wibratory rolkowe, w których kulkę zastępuje rolka. Z kolei wibrator turbinowy posiada aluminiową turbinę, której łopatka wywołuje wibracje. Poszczególne modele różnią się częstotliwością drgań, a więc również zastosowaniem.

Gdzie znajdują zastosowanie wibratory przemysłowe?

O wibratorach przemysłowych można powiedzieć, że są w pewnym sensie urządzeniami uniwersalnymi, ponieważ znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Tę wszechstronność warunkuje też różnorodność konstrukcji oraz osiąganych dzięki nim częstotliwości drgań. Wibratory oferowane przez firmę Vibra Pol Sp. z o.o. mogą być umieszczane na specjalnych stołach do przesiewania, wagach, rynnach i lejach wibracyjnych, w silosach i zasobnikach, na przenośnikach taśmowych i sitach oraz w wielu innych tego typu miejscach. Podstawowym zadaniem wibratorów jest utrząsanie materiałów sypkich w celu zmniejszenia ich objętości, ale też odpowietrzanie, jak w przypadku wylewek cementowych, które muszą być wyjątkowo trwałe i stabilne. Wibratory pomagają również przy segregacji ziaren pod względem wielkości, usprawniają transport materiałów wilgotnych, ze skłonnościami do zbrylania, a także są stosowane przy rozbijaniu tych brył.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz