Artykuł sponsorowany

Weterynarz z Alma-Wet radzi: jakie badania robić psu?

Weterynarz z Alma-Wet radzi: jakie badania robić psu?

Regularna kontrola stanu zdrowia pupila to priorytet dla każdego odpowiedzialnego właściciela. Większość chorób nie daje widocznych objawów na wczesnym etapie, dlatego nie daj się zwieść pozornie dobrym samopoczuciem pupila. Jak wskazuje lekarz z gabinetu Alma-Wet, wiele psów wydaje się okazami zdrowia aż do czasu przeprowadzenia rozszerzonych badań krwi. Nie zaniedbuj swojego czworonoga – postaw na działania profilaktyczne!

Drobne objawy chorobowe – nie lekceważ ich

Ospałość, brak apetytu, częstomocz, nawracające biegunki, kulawizna czy pojawienie się dziwnego pieprzyka na ciele – zbagatelizowanie tych sygnałów może zakończyć się tragicznie. Oczywiście, nie wszystkie objawy świadczą o rozwoju procesów chorobowych, niemniej zawsze warto skonsultować je ze specjalistą. Częstym problemem zgłaszanym przez właścicieli odwiedzających klinikę Alma-Wet jest utrzymujący się kaszel. Wbrew pozorom dokuczliwe reakcje dróg oddechowych nie muszą oznaczać zapalenia oskrzeli czy płuc – długotrwały kaszel może świadczyć o problemach z sercem. Samodiagnoza przynosi na ogół więcej szkody niż pożytku, dlatego raz w roku należy wykonać kompleksowe badania laboratoryjne u psów obejmujące: morfologię, biochemię oraz jonogram z zaznaczeniem profilu trzustkowego, wątrobowego i tarczycowego. Oprócz tego lekarz może zlecić badania moczu i kału w przypadku zaistnienia ryzyka zarobaczenia.

Diagnostyka obrazowa u zwierząt

Weterynarz z Alma-Wet radzi, aby co najmniej raz na dwa lata przeprowadzić badanie USG u psa, które pozwoli wychwycić ewentualne zmiany. Równie ważne jest RTG stawów biodrowych i kręgosłupa oraz klatki piersiowej, które powinny być wykonywane co roku u psów powyżej 2. roku życia. W przypadku starszego czworonoga lekarz może zalecić częstszą diagnostykę, która pozwoli wykryć zmiany w obrębie układu stawowego. Badanie EKG psów i echo serca są szczególnie rekomendowane dla psów aktywnych – takie badanie wystarczy wykonywać raz na kilka lat, niemniej w czasie standardowych wizyt lekarz powinien rutynowo osłuchać serce i płuca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz