Artykuł sponsorowany

Wentylacja mechaniczna. Czy warto w nią zainwestować?

Wentylacja mechaniczna. Czy warto w nią zainwestować?

W nowym budownictwie wentylacja grawitacyjna często jest nieskuteczna, co powoduje obniżony komfort użytkowania domu, gorsze samopoczucie mieszkańców, a także zwiększone rachunki za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna nie tylko umożliwia wymianę powietrza w budynku, a także powoduje mniejsze straty ciepła niż wentylacja naturalna. To dzięki niej do pomieszczeń mieszkalnych trafia świeże, przefiltrowane  powietrze, a z pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych usuwane jest powietrze zużyte. Po domu nie roznoszą się nieprzyjemne zapachy z kuchni, a w łazienkach nie ma nadmiernej wilgoci. Spokojny sen zapewnia świeże powietrze w sypialni, bez konieczności otwierania okien, co zawsze generowało duże straty ciepła.

Niższe rachunki, czystsze powietrze, lepsze samopoczucie

Wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wpływa na niższe koszty ogrzewania budynku w okresie zimowym. Do tego celu wykorzystywane jest urządzenie zwane rekuperatorem. Dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepła o wysokiej sprawności, urządzenie odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i ogrzewa  powietrze nawiewane. Wstępnie podgrzane powietrze nie wychładza pomieszczeń, a koszty ogrzewania budynku maleją. Powietrze trafiające do centrali wentylacyjnej jest wcześniej wentylowane, tym samym jest wolne od zanieczyszczeń, np. drobin kurzu czy pyłków. Wpływa to niewątpliwie na poprawę samopoczucia osób przebywających w budynku. Instalacją takich systemów zajmują się wyspecjalizowane firmy, np. Instalacje grzewcze Inside.

Idealna dla alergików

Wentylacja mechaniczna jest nieoceniona w przypadku alergików. Niestety system wentylacji grawitacyjnej nie zawsze gwarantuje, że do pomieszczenia będzie dostawać się powietrze oczyszczone w stopniu satysfakcjonującym osoby bardzo wrażliwe. W niektórych przypadkach należy stosować dodatkowe filtry o zwiększonej skuteczności lub ze specjalnym materiałem filtracyjnym o wysokim stopniu adsorpcji. Takie filtry często montowane są w specjalnych kasetach filtracyjnych, jeszcze przed samym rekuperatorem. Wysokiej jakości systemy wentylacyjne działają bezproblemowo niezależnie od pory roku i aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Wymiana powietrza odbywa się bez zakłóceń przez cały rok. W tym przypadku pojawia się kolejna przewaga nad klasyczną wentylacją grawitacyjną, która uzależniona jest w dużej mierze od różnic temperatur i ciśnień panujących w środku i na zewnątrz budynku.

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna jest efektywna w zimie, ale w lecie często jest mało skuteczna. W nowym budownictwie nawet w okresie zimowym jej skuteczność jest niewielka, głównie ze względu na podwyższoną szczelność okien i drzwi, co ogranicza efekt kominowy. Wentylacja mechaniczna o każdej porze roku zapewnia domownikom świeże i czyste powietrze. Warto też pamiętać o tym, że za jej sprawą usuwany jest nadmiar wilgoci m.in. z pomieszczeń gospodarczych i sanitarnych, co pozwala uniknąć groźnej dla zdrowia pleśni. Preferuje ona wilgotne i zanieczyszczone wnętrza. Nic więc dziwnego w tym, że wentylacja mechaniczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób docenia jej przewagę nad klasyczną wentylacją grawitacyjną, stąd w nowobudowanych budynkach jest coraz bardziej popularna. Należy pamiętać, że już za kilka lat stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych będzie obowiązkowe i projekt domu nieuwzględniający jej montażu nie uzyska pozwolenia na budowę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz