Artykuł sponsorowany

Wciągniki, ich rodzaje i zastosowanie w wielu dziedzinach

Wciągniki, ich rodzaje i zastosowanie w wielu dziedzinach

Zakłady produkcyjne i warsztaty często stoją przed zadaniami wymagającymi podnoszenia lub przemieszczania bardzo ciężkich elementów. Do takich zadań przeznaczone są nowoczesne wciągniki – urządzenia produkowane w wielu wariantach do szerokiego wykorzystania w przemyśle i usługach.


Nowoczesne urządzenia dźwigowe

Każda dziedzina ludzkiej działalności w ostatnich latach uległa intensywnym przemianom, a ten proces innowacji obejmuje również obszar urządzeń dźwigowych. Nowe materiały, technologie produkcji, a przede wszystkim rozwój produkcji napędów sprawiły, że pracujące obecnie w zakładach przemysłowych i warsztatach dźwignice, wciągniki i inne tego typu rozwiązania są o wiele wydajniejsze i bezpieczniejsze. Ewolucja, jak nastąpiła w tej dziedzinie, obejmuje również systemy sterowania. Elektronika pozwala na znacznie większe możliwości manipulowania takimi urządzeniami, dzięki czemu przenoszenie ładunków w konkretne miejsce jest o wiele prostsze. Obok klasycznych wciągników pojawiły się nowoczesne manipulatory, które, obok możliwości podnoszenia i przesuwania w jednej linii, mają też możliwość przemieszczania w innych płaszczyznach i są sterowane przez operatora.

Wciągniki i ich charakterystyka

Wciągniki to urządzenia o bardzo prostej konstrukcji, stosowane w przemyśle i warsztatach od wielu lat. Budowa i mechanizm działania opiera się na połączeniu masywnej podstawy z systemem rolek oraz liny lub łańcucha z hakiem do mocowania ładunku. Nazywany też często dźwignicą wciągnik przeznaczony jest głównie do pionowego unoszenia ciężkich przedmiotów. Niektóre modele wciągników wyposażone są w system jezdny, umożliwiający też przemieszczanie ładunków po linii prostej, w specjalnej szynie. Oferowane przez firmę Red Rooster Poland i innych producentów nowoczesne urządzenia wyposażone są w napęd elektryczny, dzięki czemu przemieszczanie nawet bardzo dużych i ciężkich ładunków nie wymaga zaangażowania siły pracownika. Wciągniki mogą też być sterowane pneumatycznie, stwarzając dogodne warunki do pracy w środowisku, w którym występuje wiele materiałów łatwopalnych albo nie ma dostępu do elektryczności. Różnorodność wciągników sprowadza się też do zdolności udźwigu, który obejmuje bardzo szeroki zakres - od kilkuset kilogramów do kilkunastu ton.

Zastosowanie wciągników

Wciągniki to urządzenia tzw. bliskiego transportu (UTB), czyli systemu przemieszczania ciężkich przedmiotów w obrębie jednej hali fabrycznej czy pomieszczenia warsztatowego. Wykorzystywane są praktycznie w każdym zakładzie i warsztacie, w którym wymagane bywa przenoszenie ważących kilkaset kilogramów ładunków. Do zakładów najczęściej je wykorzystujących zaliczają się warsztaty samochodowe, w których powszechnie używa się wciągników do podnoszenia silników samochodowych. Wykorzystanie tych urządzeń jest też uzależnione od środowiska i konkretnych potrzeb procesu produkcji. Np. wciągniki pneumatyczne wykorzystywane są w lakierniach, stolarniach i innych firmach, w których powietrze nasycone jest środkami łatwopalnymi lub charakter produkcji powoduje zagrożenie wybuchem. Poza przemysłem motoryzacyjnym wciągniki znajdują też powszechne zastosowanie w transporcie morskim, systemach załadunku i wyładunku, budownictwie i przemyśle ciężkim, stanowiąc podstawowe wyposażenie linii produkcyjnych i do minimum skracając czas przeznaczony na transport materiałów oraz montaż i demontaż maszyn.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz