Materiał Partnera

Wapno nawozowe tlenkowe – jak stosować i dlaczego warto?

Wapno nawozowe tlenkowe – jak stosować i dlaczego warto?

Wapno nawozowe tlenkowe wykorzystywane jest w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie oraz leśnictwie. Materiał ten jest uniwersalny i sprawdza się na wszystkich rodzajach gleb – poprawia on jej żyzność i strukturę. Wapnowanie przynosi uprawom wiele korzyści, a uruchomiony niedawno program dotacji na ten cel to kolejny powód, by przyjrzeć się bliżej zaletom wapna tlenkowego.

Zalety i zastosowanie wapna tlenkowego

Wapnem tlenkowym mogą być nawożone wszystkie rodzaje upraw w rolnictwie i ogrodnictwie, sadownictwie, a także leśnictwie. Ten uniwersalny produkt oferowany przez firmę Trzuskawica może być wykorzystywany na każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej sprawdza się na glebach cięższych oraz zlewnych cechujących się wysoką zdolnością buforową, a których odczyn zmienia się bardzo powoli. Wapno nawozowe tlenkowe odkwasza glebę, poprawia jej strukturę, żyzność oraz skład chemiczny.

To, jak dobrze rośliny przyswajają składniki odżywcze, zależy od kilku czynników:

  • sprawności gleby;
  • optymalnego zawilgocenia;
  • dostęp powietrza do korzeni.

Wszystkie te elementy są bezpośrednio związane z odczynem gleby, a ten uzyskać możemy poprzez regularne wapnowanie.

Wysiew wapna tlenkowego powinien być przeprowadzany na suchej glebie, podczas słonecznej pogody. Natychmiast po wysianiu wapno nawozowe należy wymieszać z glebą. Nie wolno stosować go podczas opadów deszczu, na terenach zalanych wodą, przykrytych śniegiem czy przemarzniętych do głębokości 30 centymetrów. Pamiętać należy także, ze wapnowanie jest długotrwałym zabiegiem i dlatego musi być właściwie zaplanowane.

Dotacje na wapnowanie

Do 2023 roku działać będzie „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, który finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki te przeznaczane są na dotacje związane z regenerowaniem gleb zakwaszonych w wyniku działalności człowieka.

O dofinansowanie wapnowania ubiegać się mogą posiadacze użytków rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Odczyn gleby kwalifikujący ją do regeneracji to wartość 5,5 i mniejsza. Dotacja będzie uzależniona od powierzchni gospodarstwa i wyniesie:

  • do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni do 25 ha użytków rolnych;
  • do 200 zł/t CaO oraz MgO dla gospodarstw o powierzchni od 25 do 50 ha;
  • do 100 zł/t CaO oraz MgO dla gospodarstw o powierzchni od 50 do 75 ha użytków rolnych.

Doskonale sprawdzą się w tym celu nawozy wapienne z linii AgroBielik; na przykład AgroBielik 70, AgroBielik 60 – typowe wapna tlenkowe czy AgroBielik 50 – wapno tlenkowe zawierające aktywowany termicznie węglan wapnia.

Od czerwca w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych przyjmowane są wnioski o dotacje. Tam uzyskać można szczegółowe informacje na temat trybu składania oraz rozpatrywania wniosków.

Opracowanie:
Sitkówka 24
tel. 41 346 91 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz