Materiał Partnera

Walka z próchnicą u dzieci – najskuteczniejsza jest profilaktyka

Walka z próchnicą u dzieci – najskuteczniejsza jest profilaktyka

W dzisiejszych czasach praktycznie 80% maluchów uczęszczających do przedszkoli ma mniejsze bądź większe problemy ze stanem zębów. Dzieci nagminnie chorują na próchnicę. Powszechny dostęp do słodyczy, ciągły pośpiech i mniejsze skupienie uwagi nad codzienną higieną jamy ustnej u dzieci sprawia, że ten problem dotyczy coraz to młodszych pacjentów poradni stomatologicznych. Jak sobie radzić z tym problemem?

Dawnymi czasy w szkołach i przedszkolach były higienistki, które pozwalały wychwycić problemy z uzębieniem naszych dzieci na w miarę wczesnym poziomie. Obecnie tej praktyki zaniechano, co odbija się na liczbie zachorowań u dzieci.

Czym jest próchnica zębów, czy przenosi się na zęby stałe?

Próchnica to choroba wywoływana przez odkładającą się na zębach bakteryjną płytkę nazębną. Przywierając do zęba, wywołuje namnażanie się drobnoustrojów. Przez to powierzchnia zębów staje się porowata, a na zębie powstaje matowa plamka tzw. ognisko próchnicy. Nim przedostanie się ona głębiej i zaatakuje zębinę, jest ona całkowicie do wyleczenia, bez borowania.

Stąd jedynie częste kontrole profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym są jedyną szansą na uniknięcie poważniejszych problemów z zębami, takimi jak chociażby leczenie ubytków próchnicowych. Przykładem sprawdzonego miejsca, które wykonuje przeglądy dentystyczne u dzieci i młodzieży, jest Gabinet stomatologiczny Duo-Dent.

Nieleczona próchnica na mlecznych zębach może:

  • Uszkodzić zawiązki zębów stałych
  • Wady zgryzu.

Jakie objawy daje próchnica, czy można z nią wygrać?

Niezwykle istotne jest pamiętać, że zęby mleczne są o wiele podatniejsze na powstanie zmian próchniczych niż zęby stałe. Związane jest to z budową zębów, ich składem i słabszą mineralizacją mleczaków. Ze względu na występowanie próchnicy u dorosłych i u dzieci w różnym stadium i źródle problemu wyróżniamy:

  • Próchnicę wczesną, zaraz po wyrżnięciu się zębów,
  • Próchnicę tzw. okrężną, której skutkiem może być nawet odłamanie się koron zębowych
  • Próchnicę przewlekłą, suchą – zwykle dotykającą dorosłe osoby
  • Próchnicę ostrą, wilgotną – dotykającą młode osoby.

Początkowo zmiany próchniczne wywołują dyskomfort podczas jedzenia słodkich pokarmów. Mówimy wtedy o nadwrażliwości zębów. Gdy choroba przejdzie w bardziej zaawansowaną formę, pojawia się reakcja bólowa na bodźce chemiczne, cieplne, jak i mechaniczne, gdy do ubytku dostanie się pokarm. Ratunkiem dla zęba z niewielkimi zmianami może okazać się zabieg reminalizacji, a dla zębów z zaawansowaną próchnicą wypełnienie, plomba, bądź też zabiegi stomatologiczne z laserem czy powietrzna abrazja.

Warto u dzieci wypracować nawyk właściwej higieny jamy ustnej, już od maleńkości. Naukę szczotkowania rozpoczynamy już u 2-3. Latów, minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po spożyciu wszelkich zalegających na zębach długo słodkości.

Opracowanie:
Kielce, Triasowa 6 lok. 1
tel. 601 480 068
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz