Materiał Partnera

Wakeparki – charakterystyka nowoczesnych obiektów do wakeboardingu

Wakeparki – charakterystyka nowoczesnych obiektów do wakeboardingu

Wakeboarding to sport wodny, który polega na pływaniu po powierzchni wody przy pomocy specjalnej deski, przy jednoczesnym trzymaniu się liny zaczepionej do łodzi lub na wyciągu. Sport ten uprawia się na specjalnie przystosowanych do niego obiektach, czyli w wakeparkach. Sprawdźcie czym powinien charakteryzować się nowoczesny wakepark.

Czym jest wakeboarding?

Wakeboarding to sport, który polega na pływaniu na desce po powierzchni wody. Deskę mocuje się do nóg za pomocą specjalnych wiązań, a samo pływanie polega na sunięciu po wodzie. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wyciągowi, który ciągnie drążek – to niego trzyma się osoba płynąca na wakeboardzie.

-Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, surfingu i snowboardingu, jednak jest to dyscyplina łatwiejsza do opanowania, niż każda z wcześniej wymienionych z osobna. Do jej uprawiania konieczne jest nie tylko posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale również odpowiednio przystosowany wakepark – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Xtreme Shop.

Co powinno znaleźć się w nowoczesnym wakeparku?

Wakepark jest obiektem przeznaczonym do uprawiania wakeboardingu, jazdy na nartach wodnych oraz do innych sportów pokrewnych. Zwykle siłą napędową umożliwiającą korzystanie z uroków tych dyscyplin jest wyciąg.

Wśród elementów wakeparku znaleźć można różne konstrukcje pływające lub takie, które mocowane są do dna akwenu. Pozwalają one na wykonywanie wielu różnego rodzaju ćwiczeń, a także na przejeżdżanie w różnorodnych pozycjach i wykonywanie skoków i innych elementów akrobacji sportowych.

Wszystkie elementy składające się na wakepark mają za zadanie uatrakcyjnienie uprawiania wakeboardu i narciarstwa wodnego zarówno w celach sportowych, jak i rekreacyjnych. W nowoczesnych obiektach bez wątpienia znaleźć powinny się:

  • skocznie do skoków na nartach – wyspecjalizowane konstrukcje do użytku w celach sportowych, ich wymiary i konstrukcja określone są specjalnymi przepisami wystosowanymi przez Międzynarodową Federację Narciarstwa Wodnego i Wakeboardu,
  • równa i trwała powierzchnia jezdna, posiadająca dobre właściwości ślizgowe,
  • boxy o długości 3-40 m, szerokości 0,4-1,5 m i wysokości 0,2-2 m – elementy o najmniejszej trudności przejazdu, służą zwykle do nauki podstawowych ewolucji,
  • kicker/skocznia o długości 2-6 m, szerokości 1-3 m i wysokości 0,5-1,8 m oraz ugięciu linii najazdu wynoszącej 0-0,4,
  • funbox o długości 10-35 m, szerokości 1-7 m i wysokości 0,5-2,5 m – największa i najbardziej złożona konstrukcja, służą zarówno początkującym, jak i zaawansowanym wakeboardzistom,
  • pipe – rura służąca do przejazdów na desce.

Warto pamiętać, że nowoczesny wakepark powinien posiadać odpowiednią infrastrukturę, która będzie mogła służyć jako miejsce spotkań i odpoczynku. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz