Wakacje w Albanii – co zabrać na wczasy? 7 podpowiedzi

Wakacje w Albanii – co zabrać na wczasy? 7 podpowiedzi

Wczasy w Albanii już dawno zaplanowane? Zbliża się upragniony urlop, więc pora na pakowanie. Zachodzisz w głowę, co zabrać do walizki? Obawiasz się, że nie spakujesz podstawowych rzeczy? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przeczytaj, co zabrać ze sobą na wczasy w Albanii. Sprawdź 7 cennych podpowiedzi, a na pewno niczego nie zapomnisz.

1. Niezbędne dokumenty – dowód tożsamości lub paszport

Polacy mogą dostać się na teren Albanii bez wizy. Wystarczy dowód osobisty, który umożliwia przebywanie w kraju do 90 dni. Specjaliści z biur podróży przypominają, że taką możliwość daje oczywiście posiadanie paszportu. Na wszelki wypadek weź go ze sobą, tym bardziej że dokument ten jest niezbędny, jeśli będziesz ubiegać się o ubezpieczenie medyczne dla turystów.

2. Pieniądze na mniejsze i większe wydatki

Pieniądze to kolejny punkt na liście, bez nich ani rusz. Warto mieć przy sobie gotówkę, bo nie wszędzie można płacić kartą lub znaleźć szybko bankomat. Najlepiej zabrać ze sobą euro, które bez problemu wymienisz na lokalną walutę. Obowiązującą walutą Albanii jest lek albański. Dodatkowo warto pamiętać, by pieniądze mieć schowane w kilku miejscach na wypadek kradzieży.

3. Leki na różne dolegliwości

Oczywiście możesz zaopatrzyć się lekarstwa na miejscu, w Albanii nie ma problemu z dostępem do apteki, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy złapie cię niespodziewana dolegliwość. Często jedna tabletka może uratować w nagłym przypadku, zadbaj więc o dobre wyposażenie podróżnej apteczki. Jeśli chorujesz przewlekłe, weź wszystkie medykamenty, które przyjmujesz na co dzień. Apteczka powinna być wyposażona w leki przeciwbólowe, opatrunki czy leki na zatrucie.

4. Garderoba dostosowana do pogody

Jeśli planujesz wczasy w Albanii w miesiącach letnich, musisz nastawić się na upały. Temperatura oscyluje między 25-29 stopni Celsjusza w okresie od czerwca do września. Zabierz więc cienkie ubrania. Oczywiście nie zapomnij też o stroju kąpielowym. Jeśli jednak zamierzasz zwiedzać obiekty sakralne, zaopatrz się w ubrania zakrywające ciało. Turyści, którzy planują urlop jesienią lub zimą, powinni być nastawieni na chłodniejszą pogodę. Przydadzą się kurtki, ciepłe bluzy i płaszcz przeciwdeszczowy.

5. Filtr i akcesoria chroniące przed słońcem

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to podstawa podczas urlopu w ciepłych i słonecznych krajach, a właściwie obowiązek na co dzień. Letnie wakacje w Albanii sprzyjają opalaniu, więc nie zapomnij o kremie z wysokim filtrem. Ochrony wymagają też wrażliwe oczy, więc koniecznie zabierz ze sobą dobre okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się także kapelusz lub czapka z daszkiem.

6. Sprzęt do nurkowania w podwodny świat

Wybierając się na urlop do Albanii,  zaopatrz się w sprzęt do nurkowania, by móc podziwiać niezwykłe podwodne widoki. Szkoda nie skorzystać z takiej okazji. Nie musisz stawiać od razu na profesjonalny sprzęt, wystarczą zwykła maska i rurka. Przydadzą się też płetwy. Uważasz, że nie jesteś mistrzem w pływaniu, więc nurkowanie odpada? Nie zrażaj się, nie ma potrzeby wypływania na głęboką wodę. Dodatkowo warto wyposażyć się w buty do wody. Spacerowanie gołą stopą po kamieniach może nie być komfortowe. Zagrożenie stwarzają jeżowce przyczepione do skał, których nadepnięcie sprawia ból i może skończyć się wizytą u lekarza.

7. Aparat do uwieczniania pięknych chwil

Koniecznie zabierz ze sobą aparat lub kamerkę typu GO PRO. Jeśli masz telefon z dobrym aparatem, nawet taki sprzęt wystarczy, by uwiecznić wspaniałe momenty. Rób jak najwięcej zdjęć. Z pewnością będziesz mieć, co wspominać. Udanego urlopu w Albanii!

A wcześniej koniecznie przeczytaj, co jeszcze musisz wiedzieć przed wyjazdem do Albanii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz