Wakacje pod namiotem – o czym musisz pamiętać?

Wakacje pod namiotem – o czym musisz pamiętać?

Dziś w każdym kurorcie i miejscowości turystycznej możemy znaleźć pole kempingowe, na którym możemy rozłożyć namiot i skorzystać z sanitariatu. Na miłośników przygód czekają pola namiotowe w lasach i pośród gór. Planujesz wakacje pod namiotem? Sprawdź, jaki namiot wybrać i co zabrać ze sobą na wycieczkę, by cieszyć się słońcem bez zbędnych zmartwień.

Co zabrać ze sobą pod namiot?

Przede wszystkim, zanim zaczniesz sporządzać listę niezbędnych rzeczy pod namiotem dowiedz się, jak wygląda zaplecze sanitarne i gastronomiczne na polu namiotowym lub w innym miejscu, w którym nocujesz. W ten sposób unikniesz zabierania rzeczy, które na miejscu okażą się po prostu niepotrzebne.

Jeśli już wiesz, na co możesz liczyć na kempingu, spisz rzeczy, o których musisz pamiętać podczas wyjazdu. Podczas wyjazdu pod namiot z pewnością przyda ci się:

 • karimata lub materac
 • śpiwór
 • poduszka
 • koc
 • kuchenka turystyczna
 • naczynia turystyczne
 • deska do krojenia
 • naczynia – menażki, garnek, czajnik, talerze, otwieracz do puszek
 • prysznic solarny – nie jest on konieczny na dużych kempingach, jeśli jednak będziesz nocować w dzikim miejscu, on zapewni ci możliwość ciepłej kąpieli w prawie każdych warunkach. Możesz go zawiesić np. na drzewie
 • stolik turystyczny
 • sznurek do rozwieszenia ubrań i spinacze
 • scyzoryk
 • latarka
 • zapalniczka lub zapałki
 • apteczka i artykuły higieniczne

Jaki namiot wybrać?

Wybór namiotu jest jedną z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć przed wyjazdem na kemping. W sklepach możesz znaleźć 2 rodzaje namiotów – z tropikiem lub bez. Tropik jest to materiał rozpinany nad częścią sypialną. Namioty, które go posiadają są mniej podatne na przemakanie, ich minusem jest jednak większa waga i trudniejsze rozstawienie.

Na dobór namiotu ma wpływ rodzaj turystyki, jaki chcesz uprawiać. Jeśli wybierasz się na kemping, wybierz duży rodzinny namiot kempingowy. Zamierzasz wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę? Postaw na namiot trekkingowy o lżejszej wadze i niewielkim rozmiarze. Do turystyki ekstremalnej przeznaczone są namioty wyprawowe odporne na wilgoć i wiatr.

Wybierając namiot, weź także pod uwagę jego wielkość. Do wyboru masz namioty jedno- i dwuosobowe, trzy- i czteroosobowe oraz rodzinne. Te pierwsze są dobrym wyborem dla osób, które dzień zamierzają spędzić wędrując. Namioty trzy- i czteroosobowe nadają się zarówno na wędrówkę, jak i pobyt na kempingu. Namioty rodzinne ze względu na swoje gabaryty przeznaczone są na długie biwaki w jednym miejscu.

Ważny jest również rodzaj stelaża, który posiada kupiony przez nas namiot. Namioty wyposażone w stelaże z włókna szklanego są tańsze, jednak są mało stabilne i nie nadają się na wymagające wyprawy. Stelaż aluminiowy jest trwalszy i bardziej stabilny. Pamiętaj również, że namioty ze stelażem zewnętrznym są bardziej mobilne niż te posiadające stelaż wewnętrzny.

Szukając dobrego namiotu, zwróć także uwagę na wyposażenie dodatkowe – przedsionek, okna, kieszenie, dodatkowe szpilki i śledzie. Przedsionek nie jest konieczny, ale może znacznie ułatwić nocleg w namiocie, okna będą zapewniać dobrą wentylację – pamiętaj, aby były chronione moskitierą. Dodatkowe śledzie i szpilki zawsze się przydadzą – to właśnie te elementy najczęściej lubią się gubić.

O czym pamiętać, wyjeżdżając pod namiot?

Zanim wyjedziesz pod namiot, wybierz miejsce, w którym się zatrzymasz. Najlepiej rozbija się na płaskim terenie, w pobliżu drzew, na których możemy rozwiesić sznurek lub hamak. Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, dowiedz się, czy w pobliżu pola namiotowego znajduje się plac zabaw i inne atrakcje dla najmłodszych.

Sprawdź także, czy biwakowanie w tej okolicy jest legalne. W niektórych krajach – np. w Szwajcarii, Francji czy we Włoszech nocować możemy jedynie na wyznaczonym polu namiotowym. W wielu państwach nie możemy również biwakować na terenie parków narodowych i krajobrazowych.

Przed wyjazdem warto również wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie wsparciem w przypadku jakichkolwiek problemów, zwłaszcza, gdy wybierasz się za granicę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także