Artykuł sponsorowany

W jakim zakresie państwo pomaga w organizacji pogrzebu

W jakim zakresie państwo pomaga w organizacji pogrzebu

Stając w obliczu śmierci bliskiej nam osoby mamy problemy nie tylko z pogodzeniem się z jej nagłym brakiem u naszego boku, ale także musimy zmierzyć się z odpowiedzialnością związaną ze zorganizowaniem jej godnego pochówku. Wybranie cmentarza, zakup miejsca na cmentarzu, zapłacenie za kremacje lub przygotowanie zwłok do pochówku, zamówienie mszy lub organizacja ceremonii świeckiej – to wszystko zostaje na naszych barkach. W organizacji pogrzebu pomaga nam zakład pogrzebowy, natomiast w jego finansowaniu przyznawany przez państwo zasiłek pogrzebowy.

Ile wynosi i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Przyznawany przez państwo zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Zazwyczaj taka kwota pozwala na sfinansowanie sporej części, a w przypadku wykupionego już wcześniej miejsca pochówku, całości kosztów pogrzebu. Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik Zakładu Pogrzebowego Zorza w Katowicach: Pomoc finansowa w postaci zasiłku pogrzebowego wypłacana jest przez Skarb Państwa uprawnionym członkom rodziny zmarłego.  Oczywiście zasiłek może być przyznany tylko osobie, która faktycznie wzięła na swoje barki kwestie związane z organizacją pochówku i przeznaczy na ten cel otrzymane środki. Taką osobą może być małżonek zmarłego, dzieci własne i dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo, rodzice, a od roku 2015 także dziadkowie, dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej oraz osoby nad którymi ustanowiono opiekę prawną. W określonych sytuacjach, tzn. w przypadku braku bliskich członków rodziny, zasiłek może być także przyznany innym osobom, które postanowiły pokryć koszty pogrzebu.

Prawo do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów pochówku zmarłego wygasa po upływie roku od jego śmierci. W przypadku, gdy koszty były pokrywane przez więcej niż jedną osobę, zasiłek może ulec podzieleniu proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Jakie dokumenty należy złożyć ubiegając się o zasiłek?

Zazwyczaj wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania zasiłku pogrzebowego są składane przez obsługujący nas zakład pogrzebowy. Zadaniem osoby, która organizuje pogrzeb jest dostarczenie do zakładu odpowiednich dokumentów, tzn. dokumentów potwierdzających swoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (czyli skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty) oraz skróconego odpisu aktu zgonu. Oprócz tego konieczne będzie wypełnienie oraz złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (druk Z-12) oraz przedstawienie rachunków, na których są przedstawione koszty organizacji pogrzebu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz