Artykuł sponsorowany

W jakim zakresie firmy korzystają z doradztwa podatkowego

W jakim zakresie firmy korzystają z doradztwa podatkowego

Zwykły człowiek może zwrócić się do doradcy podatkowego o poradę lub wyjaśnienie w kwestii obowiązku podatkowego, ewentualnie poprosić o pomoc w wypełnianiu rocznego zeznania PIT. Prowadzenie firmy jest pod względem formalnym znacznie bardziej złożone, dlatego też przedsiębiorcy najczęściej decydują się na stałą współpracę z biurem doradztwa podatkowego. Jest ono bowiem w stanie kompleksowo zająć się ich sprawami w znacznie szerszym zakresie. Co może on obejmować?

Oprócz udzielania porad i wyjaśnień, a także wydawania opinii kancelaria podatkowa może przeprowadzić w firmie chociażby audyt podatkowy. Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby, jeżeli od początku zdamy się na doradcę podatkowego w sprawie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wszelkich ewidencji niezbędnych do celów podatkowych. Zajmie się on też sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych lub co najmniej istotnie pomoże w ich przygotowaniu.

Pracownicy takiej kancelarii służą wiedzą i doświadczeniem również w kwestii rozliczeń o innym charakterze, takich jak na przykład należności publicznoprawne. Należy pod tym rozumieć m.in. odprowadzanie składek ZUS czy na ubezpieczenie zdrowotne, stąd też najczęściej biura doradztwa podatkowego oferują także obsługę płacowo-kadrową przedsiębiorstw.

Rozmaite zagadnienia

Trzonem ich działalności jest jednak – jak sama nazwa wskazuje – doradztwo podatkowe, a więc dbałość o to, aby wszelkie rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu prowadzenia biznesu przebiegały prawidłowo, a firma była chroniona przed nieuzasadnionymi roszczeniami organów podatkowych.

 – Jest to też chociażby tworzenie strategii podatkowych i dokonywanie bezpiecznych optymalizacyjnych przekształceń form prawnych przedsiębiorstw – dodaje przedstawiciel Agencji Doradztwa Gospodarczego i Obsługi Finansowej ELITA z Bielska-Białej.

Doradcy okazują się często nieocenieni, jeśli chodzi o znajomość międzynarodowego prawa podatkowego, a także prawa celnego. Dysponują też wiedzą o możliwościach skorzystania z pomocy publicznej lub funduszy unijnych. Wiele kancelarii doradztwa podatkowego zajmuje się również rejestracją przedsiębiorstw w organach ewidencyjnych (np. sądach rejestrowych), świadczy usługi z zakresu ewidencyjnego prawa gospodarczego czy nawet prawa inwestycyjnego.

Zastępstwo podatkowe

Na mocy pełnomocnictw pracownicy biura doradztwa podatkowego mogą nas też reprezentować przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Zastępstwo podatkowe może objąć obsługę kontroli podatkowych albo skarbowych, jak również sporządzanie odwołań od zapadłych decyzji i postanowień w tej sprawie, skarg apelacyjnych i kasacyjnych, a nawet skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz