Materiał Partnera

W jakie maszyny powinien być wyposażony zakład obróbki szkła?

W jakie maszyny powinien być wyposażony zakład obróbki szkła?

Produkcja wyrobów szklanych to trudny proces, który wymaga od zakładu dokładnej i bezpiecznej obróbki elementów. W tym celu wykorzystuje się wysokiej jakości sprzęt umożliwiający tego typu prace. Renomowani producenci maszyn do obróbki szkła oferują wiele urządzeń, które przeznaczone są do poszczególnych typów przygotowywania kruchego materiału. Co zatem konkretnie powinno znaleźć się w wyposażeniu zakładu zajmującego się obróbką szkła?

Szlifowanie na wysokim poziomie

Tafla szkła przeznaczona do obróbki trafia w zakładach zajmujących się tego typu pracami do specjalnych maszyn, które umożliwiają dostosowanie elementów do wymogów oraz oczekiwań klienta. Jedną z nich jest szlifierka do szkła, która stanowi podstawowe urządzenie wykorzystywane przez firmy wykonujące prace związane m.in. ze szlifowaniem krawędzi szkła płaskiego o kształcie kwadratu, prostokąta, ale też koła czy owalu. W takich urządzeniach stosuje się różnego rodzaju ściernice. Ich dopasowanie jest niezwykle istotne i daje możliwość uzyskania tzw. szlifu trapezowego bądź C-kant.

Co ciekawe, nowoczesne szlifierki wyposażane są nierzadko aż w 6 wrzecion. Dodatkowa para wykorzystywana jest do automatycznego zatępiania naroży, przy czym pierwsze dwie służą przeważnie do szlifowania oraz polerowania. Warto wspomnieć, że wszystkie czynności mogą odbywać się jednocześnie, co jest sporym udogodnieniem dla zakładu obróbki szkła. Tego typu rozwiązania w zakresie szlifierek do szklanych elementów proponuje renomowany producent – firma Szkło-Tech s.c., która od wielu lat dostarcza funkcjonalne urządzenia szlifujące.

Są one w pełni konfigurowalne, dzięki czemu możliwe jest płynne regulowanie prędkości szlifowania. Dla większości szlifierek do szkła określane są minimalne i maksymalne parametry wykorzystywanych tafli – nierzadko jednak dobry producent jest w stanie w tym zakresie dostosować urządzenie do potrzeb klienta.

Kompleksowa obróbka szkła

Oprócz szlifowania czy polerowania szkła jedną z często wykorzystywanych metod obróbki jest wiercenie otworów w szklanych elementach. Nie jest to proste ze względu na charakterystykę materiału. Jest on kruchy i podatny na pęknięcia czy uszkodzenia mechaniczne podczas ingerowania w jego jednolitą strukturę. Z tego względu wymagane jest stosowanie nowoczesnych wiertarek do szkła o wysokiej precyzji. W ofercie renomowanych producentów wyróżnić można zarówno modele pionowe, jak i poziome. Warto też zwrócić uwagę na możliwości w zakresie typu szkła, w którym tworzone są otwory.

Można je bowiem wiercić nie tylko w szkle płaskim, ale zastosowane rozwiązania dają także możliwość zrealizowania tego typu obróbki na elementach ze szkła giętego. Jest to proces w pełni bezpieczny i gwarantujący otwory w odpowiednich miejscach – mogą one powstać nawet w odległości 5 mm od krawędzi tafli. Po przeprowadzeniu odpowiedniej obróbki konieczne jest również oczyszczenie elementu z zalegających zabrudzeń oraz niepożądanych fragmentów szkła.

W tym celu zakład zajmujący się jego obróbką powinien być wyposażony w specjalną myjnię. To właśnie dzięki niej w prosty sposób można pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń znajdujących się na obrobionej powierzchni szklanej tafli. Również i tego typu maszyny proponowane są przez renomowanych producentów rozwiązań dla zakładów obróbki szkła. Co jeszcze znajduje się w ich asortymencie?

W pełni wyposażony zakład obróbki szkła

Szklane elementy muszą być też w bezpieczny sposób transportowane. Ich przenoszenie nie należy do łatwych czynności, szczególnie w przypadku tafli o sporych wymiarach czy nietypowych kształtach. Nierzadko w takim wypadku kluczowa jest również masa, która przekraczać może nawet kilkaset kilogramów. Producenci maszyn do obróbki szkła proponują transportery, których udźwig sięga nawet do 400kg. Ich możliwości zapewniają bezpieczne transportowanie szklanych elementów nawet w przypadku nagłego braku elektryczności w zakładzie – urządzenie jest zasilane z niezależnego źródła i posiada własną pompę vacuum zapewniającą stabilne umocowanie materiału.

Szklane elementy mocowane są najczęściej w profilach – czynność tę należy wykonać na specjalnym stole montażowym, który również znaleźć można w asortymencie firm zajmujących się dostarczaniem rozwiązań do zakładów obróbki szkła. Dzięki temu cały proces będzie przeprowadzony bezpiecznie, a szklany materiał zostanie zamontowany w sposób precyzyjny. Warto też wspomnieć o niezbędnych narzędziach, takich jak np. ściernice montowane w szlifierkach czy wiertła do wiertarek. Sprawdzonym rozwiązaniem jest postawienie na diamentowe wyroby tego typu, które zapewniają maksymalną wytrzymałość.

Opracowanie:
Jaworzno, Staszica 20
tel. 32 615 03 51
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz