Artykuł sponsorowany

W jakich sprawach pomaga lekarz rodzinny?

W jakich sprawach pomaga lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny zajmuje się wszystkimi członkami rodziny z uwzględnieniem środowiska oraz chorób dziedzicznych. Musi on posiadać wiedzę z wielu zakresów, by móc diagnozować schorzenia oraz przekierowywać pacjentów do określonych specjalistów. Najczęściej występujące choroby lekarze rodzinni leczą sami. Do ich zadań należy także promowanie zdrowego stylu życia.

Główne zadania lekarza rodzinnego

Zadaniem medycyny rodzinnej jest profilaktyka zdrowotna oraz diagnozowanie i leczenie wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny udziela pacjentowi rad konsultacyjnych, a przy skomplikowanych wypadkach przekierowuje do wybranego lekarza specjalisty. Praca lekarza rodzinnego związana jest z przychodnią, w której prowadzona jest ciągła opieka. Do jego obowiązków należy także kontrola pacjentów z chorobami przewlekłymi. Ze względu na specyfikację swojego zakresu, lekarz rozwija personalne podejście do pacjenta uwzględniając przy tym jego rodzinę. Wiąże się to z długotrwałą opieką, propagowaniem zdrowego stylu życia oraz dbaniem o zdrowie danej społeczności.

Opieka całej rodziny

Pacjenci często mylą lekarza rodzinnego z internistą i pediatrą. Internista zajmuje się osobami dorosłymi, natomiast pediatra dziećmi. Specjalizacja lekarza rodzinnego uwzględnia niemowlęta, dzieci, osoby dorosłe i seniorów co sprawia, że porady zdrowotne oraz świadczenia mogą być udzielone każdemu. Wymaga to pewnej wiedzy niemal ze wszystkich dziedzin medycyny. Do lekarza rodzinnego można udać się nie tylko w przypadku choroby, ale również wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy. W wybranych sytuacjach pacjenci otrzymują skierowanie na laboratoryjne badanie krwi, kału, moczu, a także na badanie RTG lub USG jamy brzusznej. Tak indywidualne podejście sprawia, ze lekarz skupia się nie tylko na samej chorobie, ale również na środowisku pacjenta.

Przebieg wizyty u lekarza rodzinnego

Wizyta u lekarza rodzinnego wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędne jest staranne opisanie niepokojących objawów, poinformowanie o chorobach występujących w rodzinie oraz przygotowanie ewentualnej dokumentacji w postaci wyników badań, wypisów ze szpitali, zdjęć RTG itd. Pomoże to w przypisaniu trafnej diagnozy lub w skierowaniu do właściwego specjalisty. Jak mówi pracownik z Prywatnego Ośrodka Leczniczego MEDIS w Katowicach: Najpopularniejsze choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, infekcje układu oddechowego czy cukrzycę lekarze rodzinni leczą sami. Bywają jednak przypadki, w których nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty określonego zakresu.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz