Artykuł sponsorowany

W jakich sprawach może pomóc komornik sądowy?

W jakich sprawach może pomóc komornik sądowy?

Chociaż w społeczeństwie zawód komornika owiany jest raczej złą sławą, w praktyce wiele osób zmuszonych jest skorzystać z jego usług. Dzięki pomocy komornika możliwe jest odzyskanie należności czy alimentów. Niektórzy nawet decydują się na zakup nieruchomości bądź ruchomości po licytacjach komorniczych. Kim właściwie jest komornik sądowy? W jakich sprawach może pomóc? Jak uzyskać pomoc komornika sądowego? 

Czym charakteryzuje się zawód komornika sądowego? 

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Ciąży na nim obowiązek realizacji orzeczenia sądów, co sprawia, że komornik sądowy nie może odmówić podjęcia się postępowania egzekucyjnego. Warto wiedzieć, że choć znajduje się  przy danym sądzie rejonowym, może działać na terenie całego kraju. Jeżeli sprawa nie dotyczy nieruchomości, również interesant może skorzystać z usług komornika z dowolnej części Polski.  

Aby móc wykonywać zawód komornika sądowego, należy być obywatelem Polski i mieć ukończone 26 lat. Konieczne jest również odbycie studiów administracyjnych bądź prawniczych. Przyszły komornik sądowy nie może być karany ani podejrzany o przestępstwa skarbowe lub ścigane z oskarżenia publicznego. Po ukończeniu studiów należy odbyć dwuletnią aplikację komorniczą i przystąpić do egzaminu. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku konieczna jest także dwuletnia praca jako asesor komorniczy. Dopiero po tym czasie można pracować jako samodzielny komornik sądowy. 

Czym zajmuje się komornik sądowy? 

Do głównych obowiązków komornika sądowego należy przede wszystkim prowadzenie egzekucji sądowej, czyli ściąganie należności od dłużnika dla wierzyciela. Można wyróżnić 2 rodzaje egzekucji sądowej: pieniężną i niepieniężną. Pierwsza opiera się na zajęciu świadczeń pieniężnych, jednak nie w każdym przypadku możliwe jest jej wykonanie. W takiej sytuacji komornik ma prawo do skonfiskowania mienia dłużnika. Może to dotyczyć pojazdów mechanicznych, nieruchomości, rachunku bankowego, częściowego zajęcia renty, emerytury bądź wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, a także wyposażenia domu. W Gdańsku takie usługi świadczy Tomasz Kędziora – komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe. 

Jak uzyskać pomoc komornika sądowego?

Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się od złożenia przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego wraz z tytułem wykonawczym, czyli wyrokiem sądu, nakazem zapłaty opatrzonym klauzulą wykonalności. Wniosek ten musi zawierać dane wierzyciela oraz dłużnika, wskazanie świadczenia, które ma zostać wykonane oraz sposoby egzekucji należności. Dokument musi zostać podpisany przez wierzyciela lub jego pełnomocnika. Niektórzy komornicy na swoich stronach internetowych zamieszczają wnioski egzekucyjne, które należy jedynie uzupełnić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz