Materiał Partnera

W jakich opakowaniach przechowywać żywność?

W jakich opakowaniach przechowywać żywność?
Żywność przechowywana w odpowiedni sposób nie psuje się tak szybko, jest chroniona przed szkodnikami, czynnikami zewnętrznymi mogącymi zmienić jej właściwości, a także przed zwietrzeniem czy wręcz przeciwnie – przenikaniem obcych zapachów. Do wyboru mamy obecnie co najmniej kilka różnych wariantów, jeśli chodzi o materiał wykonania opakowań na produkty spożywcze. Poniżej prezentujemy pokrótce opcje cieszące się największą popularnością.

Papier

W papier przeznaczony do kontaktu z żywnością (tzw. papier śniadaniowy) zapakować możemy np. kanapkę przeznaczoną do zjedzenia na drugie śniadanie w szkole lub w pracy. Owinąć też można w niego chociażby ser lub wędlinę przechowywane w lodówce. Jest to jednak rozwiązanie raczej jednorazowe, a w związku z tym nieoptymalne z punktu widzenia zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego.

Folia spożywcza i puszki z metalu

Podobnie rzecz ma się z folią spożywczą. Występuje ona zasadniczo w dwóch odmianach: plastikowej i aluminiowej. Drugi rodzaj jest nieco bardziej przyjazny środowisku z uwagi na większy potencjał recyklingowy. Z drugiej strony folia aluminiowa nie nadaje się do przechowywania wielu produktów, takich jak owoce, warzywa, nabiał, żywność solona czy marynowana, gdyż wchodzi z nimi w reakcje, wpływając na ich smak i własności odżywcze. Z tego samego względu nie wszystko da się umieścić także w lekkich, ale mogących korodować puszkach z metalu. Przechowywać w nich można np. ciastka, pieczywo lub sypką herbatę, ale już na przykład kawę – niekoniecznie.

Szkło i ceramika

Opakowania szklane, gliniane czy kamionkowe są zarówno ekologiczne, jak i bezpieczne, bo nie reagują ze składnikami pożywienia. Nadają się do przechowywania żywności w postaci zarówno sypkiej, jak i płynnej, a także marynat, smalcu itp. Potrafią być bardzo efektowne i łatwe w czyszczeniu oraz całkiem długo służyć, mają też jednak swoje wady. Są mianowicie dość ciężkie i drogie, a do tego łatwo je uszkodzić, i to nie tylko pod wpływem czynników mechanicznych (np. uderzenie, upadek na ziemię), ale też choćby wskutek gwałtownej zmiany temperatur.

Tworzywa sztuczne

O wiele praktyczniejszą, a zarazem bardziej atrakcyjną cenowo alternatywą okazują się opakowania wielokrotnego użytku zrobione z tworzyw sztucznych. Ich wyposażone w uszczelkę pokrywy na zatrzaski zapewnią świeżość na dłużej, a przy okazji umożliwią bezpieczny transport nawet płynnych czy półpłynnych produktów. Ważne tylko, by pojemniki były przeznaczone do kontaktu z żywnością, na co wskazuje umieszczony na nich symbol widelca z kieliszkiem. Nie powinny też zawierać szkodliwego bisfenolu A, co z kolei opisuje się skrótowo jako „BPA-free”.

Inne oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę, informują o tym, że dane opakowanie np. można myć w zmywarce, mrozić lub nawet wykorzystać do podgrzania posiłku w mikrofalówce. Wszystkie te bardzo ułatwiające życie cechy znamionują opakowania dostępne choćby w ofercie internetowego sklepu firmy Rotho. Znajdziemy tam najrozmaitsze ich warianty, różniące się nie tylko kształtem czy pojemnością, ale też funkcjonalnością, jak choćby pojemniki zaprojektowane specjalnie z myślą o owocach, ciastach czy transportowaniu lunchu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz