Materiał Partnera

W jaki sposób wykonywane są witraże?

W jaki sposób wykonywane są witraże?

Witraże mogą być wykonane na kilka różnych sposobów, które determinują ich zastosowania oraz cenę. Techniki wytwarzania witraży wpływają też na dobór kompozycji, które możemy przedstawić za ich pomocą – niektóre lepiej sprawdzą się w przypadku form o drobniejszych elementach, inne będą idealne w przypadku dużych witraży o sporych częściach. Sprawdź, która z metod będzie dla Ciebie najlepsza!

Najpopularniejsza metoda tworzenia witraży

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą wykonywania witraży jest metoda Tiffany’ego. Przy jej zastosowaniu stosuje się taśmy miedziane oraz technikę lutowania, by połączyć ze sobą szklane elementy. Taka technika jest nie tylko tania, lecz także przydatna przy skomplikowanych projektach złożonych z wielu małych elementów. Metodę Tiffany’ego stosuje się między innymi w zakładzie Tiffany Ursta.

Metoda klasyczna i angielska

Jeżeli marzy się nam witraż przedstawiający kompozycję geometryczną, dobrym wyborem może być metoda z wykorzystaniem ołowiu. Jest dużo bardziej pracochłonna niż metoda Tiffany’ego, ma jednak kilka istotnych zalet. Przede wszystkim lepiej sprawdza się przy większych witrażach. Znamy je na przykład z architektury sakralnej. W przypadku tej metody ręcznie malowane i barwione szkło oprawia się w profile ołowiane. W przypadku tej metody stosuje się różne rodzaje szkła – przezroczyste, opalowe, z fakturą, katedralne i tak dalej.

Ostatnią godną opisania techniką wytwarzania witraży jest metoda angielska, która polega na naklejaniu na szklaną taflę kolorowych folii. Obrysowane są one paskiem z samoprzylepnej taśmy ołowianej. W tej technice stosuje się też elementy wypukłe, tak zwane kaboszony. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić witraże wykonane w metodzie angielskiej od klasycznych.

Techniki mieszane w wytwarzaniu witraży

Ciekawą opcją są witraże wykonywane w technice mieszanej. Dobrym przykładem są tutaj witraże wykonane na bazie przezroczystej szyby – zazwyczaj ornamentowej – w których malowane są tylko niektóre elementy, podczas gdy inne są wypukłe dzięki naklejonej na nie folii. Możemy to sobie wyobrazić na przykładzie witraża przedstawiającego kompozycję roślinną – łodygi można pomalować na zielono, natomiast liście uwypuklić.

Witraże uzyskuje się też dzięki piaskowaniu, czyli przecieraniu szyb strumieniem kruszywa, co pozwala na uzyskanie ornamentów na przezroczystej lub matowej powierzchni. Do tego samego celu stosuje się również pasty matujące. Na zmatowione szkło można nałożyć folię, farbę lub dodatkowe szklane elementy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz