Materiał Partnera

W jaki sposób układać glazurę - kilka praktycznych wskazówek

W jaki sposób układać glazurę - kilka praktycznych wskazówek

Położenie płytek ceramicznych to powszechnie stosowany sposób wykończenia ścian i podłóg w kuchni czy łazience. Jednym z rodzajów takich płytek jest glazura. Jej położenie nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli się na tym znasz, możesz położyć ją samodzielnie, ale jeśli nie masz doświadczenia na tym polu, to lepiej zatrudnić sprawdzoną firmę, jak GlazTech z Tychów.

W co należy się zaopatrzyć przed układaniem glazury?

Do układania glazury są potrzebne odpowiednie narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę. Emulsja do gruntowania powierzchni, klej oraz zaprawa do spoinowania to niezbędniki podczas glazurowania. Warto pomyśleć o fudze – w tym samym kolorze, co glazura bądź bardziej wyrazistym, stanowiącym kontrast dla barwy płytek. Przydadzą się również narzędzia: paca, gumowy ściągacz, poziomica, miara, sznur pomiarowy, ołówek i linijka. Do tego zapas krzyżyków dystansowych oraz gumowy młotek.

Jak układać glazurę na ścianach i podłodze?

Układanie glazury (oraz każdego innego rodzaju płytek ceramicznych) jest podzielone na etapy. Jeśli chce się osiągnąć zamierzony efekt nie można żadnego z nich pominąć. Najważniejsze jest przygotowanie podłoża pod płytki. Powierzchnie z betonu trzeba oczyścić i umyć, przy pomocy odkurzacza, roztworu alkaicznego oraz wody. Następnie nakłada się emulsję do gruntowania. Kiedy podłoga jest popękana należy zastosować wylewkę samopoziomującą. Natomiast ubytki w ścianach trzeba zaszpachlować i wyszlifować, by uzyskać gładką i równą powierzchnię. Drugim krokiem jest  dokładne dopasowanie płytek do podłoża. Pomoże w tym sznur pomiarowy, przy użyciu którego wykonuje się prostopadłe linie, wzdłuż których układa się płytki. Planując ułożenie glazury należy pomyśleć o szerokości spoin, które wypełnione zostaną fugą. Po wykonaniu tych czynności można przejść do układania płytek. Przede wszystkim należy pamiętać, że płytki kładzie się zaczynając od ścian. Zawsze od ściany, która znajduje się najdalej od wejścia. W przypadku, gdy glazura ma znajdować się na całej powierzchni ściany, zaczyna się od ułożenia jednego rzędu na środku. Gdy zaś płytki są układane tylko do połowy wysokości, trzeba wówczas ułożyć najwyższy rząd. Nie można zapomnieć tu o zaplanowaniu miejsca na płytki podłogowe. Powinny stykać się z krawędziami płytek ściennych. Dlatego zaczynając układać płytki podłogowe pierwszym krokiem jest położenia ich równolegle do ściany. Przy pomocy pacy bądź kielni nakłada się grubą warstwę kleju, a następnie rozprowadza zębatą szpachlą. Miejsca, które wymagają położenia płytek z wycięciami, pozostawia się puste i uzupełnia dopiero, gdy zostaną położone wszystkie kafelki. By zachować równą szerokość spoin, glazurnik powinien stosować krzyżyki dystansowe, ale również system samopoziomujący do płytek. Ceramiczne cokoły są  przytwierdzane na samym końcu, po zafugowaniu płytek podłogowych.

Fugowanie spoin między płytkami

Przed fugowaniem spoin klej musi całkowicie wyschnąć. Wilgoć może spowodować odbarwianie się fugi. Spoiny wokół elementów ruchomych, przyłączeń oraz spoiny narożne powinny być zabezpieczone papierową taśmą, gdyż są uzupełniane na końcu silikonem sanitarnym. Fugując płytki na ścianach trzeba rozprowadzić zaprawę pacą lub gumą i starannie ją wcierać w szczeliny. Kiedy fuga zmatowieje, wilgotną szmatką lub gąbką oczyszcza się powierzchnię. Odpowiednią twardość zaprawy fugowej można osiągnąć poprzez przetarcie jej na wilgotno kilkakrotnie.

Opracowanie:
Tychy, al. marsz. Piłsudskiego 75 lok. 85
tel. 577 940 915
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz