Artykuł sponsorowany

W jaki sposób sprawdza się parametry termoizolacyjne budynku?

W jaki sposób sprawdza się parametry termoizolacyjne budynku?
O tym, że dobrze zaizolowany budynek to obiekt ekonomiczny w utrzymaniu, nie trzeba przekonywać nikogo. I tak jak w przypadku nowych obiektów ma się pełną kontrolę nad wyborem odpowiednich materiałów, tak w przypadku domów z rynku wtórnego, już nie można pozwolić sobie na takim komfort. Jakich zatem metod używa się do sprawdzenia właściwości termoizolacyjnych i kto powinien zająć się ich wykonaniem?

Wykorzystanie kamer termowizyjnych


W tego typu zleceniach zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym urządzeniem, które gwarantuje natychmiastowy dostęp do kluczowych informacji, jest specjalistycznie zaprojektowana kamera termowizyjna. Pomimo zaawansowania technologicznego działanie urządzenia można uznać za proste. Chodzi oczywiście o to, że każdy obiekt emituje niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone. Sensory kamery rejestrują, a następnie wyświetlają dane na ekranie. W bardzo łatwy i przede wszystkim szybki sposób można odnaleźć elementy, przez które traci się cenną energię cieplną.

Na wyjątkową uwagę zasługuje również fakt, że badanie termowizyjne daje inwestorowi możliwość sprawdzenia różnic w przepuszczalności ciepła. Precyzyjne zlokalizowanie takich miejsc jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie tam najczęściej powstaje zjawisko mostka cieplnego, którego istnienie sprawia wiele kłopotów. Badanie powinno zostać wykonane przed podjęciem decyzji o zakupie domu z rynku wtórnego. Choć jego wykonanie oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, to są one i tak nieporównywalnie mniejsze do wydatków, jakie przyjdzie inwestorom ponieść w przypadku prac modernizacyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wykonuje się testy szczelności?


Kolejną metodą, którą wykorzystuje się do sprawdzenia właściwości termoizolacyjnych budynku, jest przeprowadzenie testu szczelności. To technika całkowicie bezinwazyjna, dlatego inwestorzy nie muszą przejmować się koniecznością wcześniejszego przygotowania obiektu lub ewentualnością pojawienia się uszkodzeń. Do wykonania testu używa się specjalnych wentylatorów, które mogą wytworzyć zarówno nadciśnienie, jak i podciśnienie. Podczas badania zmierzony zostaje współczynnik krotności wymiany powietrza w budynku dla różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa. Jeżeli uzyskane rezultaty odbiegają od normy, poszukuje się miejsc, w których występują nieszczelności. Raport końcowy wraz z protokołem pomiarowym, zawierają  m.in. informacje o miejscach nieszczelności powietrznych budynku, a także możliwych sposobach ich skutecznego  usunięcia.

Wykonaniem takiego badania powinni zainteresować się wszyscy klienci, którzy chcieliby mieć absolutną pewność co do tego, że zakupiony przez nich dom, nie będę wymagał ogromnego wkładu finansowego. Ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz ogromną odpowiedzialność, zadanie to warto powierzyć specjalistom z firmy Sand-serwis, którzy dzięki swojemu doświadczeniu od lat uważani są za najlepszych w regionie. Koszt pomiarów szczelności budynku ustalany jest indywidualnie i w największej mierze zależy od  lokalizacji obiektu, powierzchni i jego kubatury.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz