Artykuł sponsorowany

W jaki sposób przerejestrować samochód?

W jaki sposób przerejestrować samochód?

Decyzja o zakupie używanego samochodu wiąże się nie tylko z poszukiwaniami odpowiedniego modelu, oględzinami, jazdami próbnymi, rozliczeniami i sfinalizowaniem transakcji. Po inwestycji w auto należy je przerejestrować na nasze nazwisko. Ile mamy na to czasu, jak oraz gdzie to zrobić – podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dokumenty niezbędne podczas przerejestrowania pojazdu

Czas na przerejestrowanie samochodu wynosi 30 dni. Pierwsze kroki w tym temacie należy postawić w wydziale komunikacji starostwa powiatowego bądź miasta na prawach powiatu w naszym miejscu zameldowania. W przypadku przerejestrowania samochodu na dwóch właścicieli (np. męża i żonę) niezbędna będzie obecność obu lub przedstawienie pełnomocnictwa wystawionego przez nieobecnego właściciela (jest ono potrzebne również w sytuacji, w której chcemy, aby ktoś inny przeprowadził w naszym imieniu rejestrację auta).

Przed wizytą należy przygotować odpowiednie dokumenty, które różnią się w zależności od tego, czy rejestracja dotyczy samochodu z Polski, czy z zagranicy. W pierwszym przypadku trzeba wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, który dostępny jest na stronie internetowej obywatel.gov.pl w zakładce „Kierowcy i pojazdy”. Oprócz tego należy mieć przy sobie umowę kupna-sprzedaży samochodu, dowód rejestracyjny samochodu wraz z ważnym przeglądem technicznym, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne samochodu oraz dowód osobisty lub wpis do rejestru (np. KRS) w przypadku rejestracji na firmę.

W jaki sposób przerejestrować samochód z zagranicy?

Trochę inaczej sprawa wygląda z rejestracją samochodu z zagranicy, ponieważ formalności są bardziej skomplikowane. Pierwsze kroki należy tym razem skierować do urzędu celnego, gdzie trzeba uiścić opłatę za akcyzę, której wysokość jest ustalana na podstawie umowy kupna-sprzedaży i wartości samochodu oraz pojemności silnika. W urzędzie skarbowym należy natomiast pobrać zaświadczenie VAT-25, które informuje, czy został zapłacony podatek VAT za auto. Przed wizytą w wydziale komunikacji trzeba jeszcze wnieść opłatę recyklingową – na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, aby przetłumaczyć dokumenty samochodu. Dalsza część procedury przebiega identycznie, jak w przypadku przerejestrowania samochodu zakupionego w Polsce.

W rejestrowaniu i przerejestrowaniu samochodu mogą nam pomóc specjalne przedsiębiorstwa, takie jak Rejskon Jolanta Skowrońska, które oferują usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. W imieniu klientów Rejskon prowadzi wszystkie niezbędne czynności prowadzące do przerejestrowania samochodu oraz związane z urzędową obsługą pojazdów już zarejestrowanych.

Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz