Artykuł sponsorowany

W co należy wyposażyć profesjonalny gabinet stomatologiczny?

W co należy wyposażyć profesjonalny gabinet stomatologiczny?

Każdy gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w wysokiej jakości sprzęty i narzędzia pomocnicze. Samo pomieszczenie powinno spełniać wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków sanitarno-higienicznych. Pacjent, który odwiedza dentystę musi czuć, że znajduje się w rękach profesjonalisty. Co jest niezbędnym wyposażeniem każdej placówki?

Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Dentysta, który prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną nie może obejść się bez unitu stomatologicznego. Jest to podstawowe wyposażenie każdego gabinetu, w którego skład wchodzą: fotel stomatologiczny, stolik lekarski, stolik dla asysty, sterownik nożny, blok spluwaczki, duża lampa do zabiegów, konsola lekarska wraz z urządzeniami oraz panel zasilania. Na konsoli lekarskiej zazwyczaj znajduje się turbina, mikrosilnik i dmuchawka wodno-powietrzna. Decydując się na zakup unitu stomatologicznego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz możliwość podłączenia kolejnych urządzeń niezbędnych do pracy.


Akcesoria diagnostyczne

Do oceny całej jamy ustnej i zębów oraz zdiagnozowania poszczególnych schorzeń lub problemów niezbędne są narzędzia, takie jak:

  • lusterko dentystyczne z uchwytem. Najczęściej spotykane lusterka to płaskie, wypukłe (powiększające) bądź rodowane (przedniopowierzchniowe). Ich średnica może wynosić od 20 do 26 mm. Przyrząd ten służy przede wszystkim do dokładnych oględzin trudno dostępnych powierzchni zębowych, ale także  do oświetlania jamy ustnej (ustawione pod właściwym kątem i oświetlone lampą), przytrzymywania i odchylania wargi, policzka lub języka.
  • zgłębnik dentystyczny twardy – inaczej nazywany sondą, za jego pomocą możliwe jest zbadanie powierzchni zęba, wykrycie ubytków, ocena głębokości kieszonek oraz kontrola ozębnej. Zgłębniki różnią się kształtem końcówki i z tego względu dzielą się m.in. na zgłębniki sierpowe, rozwartokątne i prostokątne.
  • pęseta stomatologiczna – szczypczyki dentystyczne, potrzebne są do przemieszczania materiałów opatrunkowych i drobnych narzędzi.

Jak informuje specjalista z firmy Orimed - wszelkie narzędzia stomatologiczne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz posiadać odpowiednie atesty. Tylko taki sprzęt jest w stanie usprawnić pracę stomatologa. Jest też całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

Narzędzia stomatologiczne

Chcąc zapewnić sobie odpowiedni komfort pracy warto wyposażyć gabinet w szerokie instrumentarium. Niezależnie od rodzaju wykonywanego zabiegu, czy to z zakresu chirurgii, implantologii, stomatologii zachowawczej, endodoncji, periodontologii, protetyki czy ortodoncji, należy być przygotowanym od strony narzędziowej.

Niezbędne instrumenty chirurgiczne to m.in.: kleszcze ekstrakcyjne, dźwignie korzeniowe, raspatory, nożyczki, igłotrzymacze czy retraktory.

W implantologii zastosowanie znajdą osteotomy, narzędzia do Sinus Liftu, młynki do materiału kostnego, skrobaczki kostne, a także aplikatory do biomateriału.

Zestawy diagnostyczne (w skład których mogą wchodzić: lusterko z uchwytem, zgłębnik, pęseta, nakładacz i upychadło kulkowe), ekskawatory, tacki, formówki, narzędzia do modelowania kompozytu, łopatki do cementu oraz narzędzia do koferdamu to niezbędne instrumentarium w stomatologii zachowawczej.

Specjaliści od endodoncji posiadać powinni m.in.: zgłębniki endodontyczne (spreadery), upychadła kanałowe (pluggery) czy kleszczyki do usuwania złamanych narzędzi kanałowych.

Wszelkiego rodzaju sondy (periodontometry), narzędzia do usuwania kamienia nazębnego (skalery, kirety) to domena periodontologów.

Szeroki wachlarz kleszczy protetycznych, rozpieraczy i zbijaków do koron, grubościomierzy, łyżek wyciskowych oraz instrumentów do gipsu i wosku to narzędzia, którymi zainteresują się protetycy.

Ortodonci powinni zwrócić uwagę na kleszcze ortodontyczne (w tym z częściami pracującymi utwardzanymi węglikiem spiekanym), kleszczyki do ligatur, pozycjonery, pęsety ortodontyczne (do zakładania zamków i rurek) oraz nagryzacze i dociskacze pierścieni.

Prawidłowa sterylizacja narzędzi stomatologicznych

Dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów i higieny pracy, wszystkie narzędzia stomatologiczne muszą być poddane - zgodnie z procedurami i instrukcjami - procesowi sterylizacji. Należy ściśle przestrzegać zasad użytkowania wszystkich urządzeń do mycia, dezynfekcji i sterylizacji, przestrzegać temperatury i czasu działania.

Szczegóły dotyczące zasad sterylizacji dostępne są na stronie Orimed.

Opracowanie:
Osieck, Króla Zygmunta Augusta 9
tel. 25 685 71 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży