Artykuł sponsorowany

Urazy i kontuzje. Jak szybko wrócić do zdrowia?

Urazy i kontuzje. Jak szybko wrócić do zdrowia?

Urazy, kontuzje czy wypadki zdarzają się każdego dnia. Po ich wystąpieniu niezbędne jest leczenie oraz rehabilitacja, która pomoże w powrocie do pełnej sprawności. Co powinniśmy wiedzieć o leczeniu urazów i na co powinniśmy być przygotowani?

Jak leczyć kontuzje?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po wystąpieniu urazu jest jego wyleczenie. Zależy ono od tego, z czym mamy do czynienia. Zupełnie inaczej wygląda postępowanie w przypadku złamań czy w przypadku zwichnięć lub nadwyrężenia poszczególnych mięśni. Kontuzje najczęściej występują u sportowców zawodowych oraz amatorów. Mówi się, że sport to zdrowie, ale jednak ryzyko ich wystąpienia zwiększa się wraz z aktywnością. Pierwsze, co musimy w takim przypadku zrobić, to przerwać treningi. Ich kontynuowanie może się przyczynić nie tylko do zwiększenia urazu, ale też sprawić, że pogorszymy sytuację i leczenie będzie bardziej skomplikowane. Kolejny krok to konsultacja u lekarza specjalisty. Jeśli będzie to konieczne skieruje on nas na odpowiednie badania, które pozwolą postawić pewną diagnozę. Jeśli uraz okaże się niewielki, najczęściej wystarczy seria zabiegów rehabilitacyjnych.

Dostępne formy rehabilitacji

Udając się do terapeuty, mamy do wyboru wiele form rehabilitacji. Pierwszą z nich jest fizykoterapia czyli zastosowanie specjalnego rodzaju urządzeń, które wykorzystują technologię laserową lub podczerwień. Pole magnetyczne, laseroterapia, krioterapia czy solux to tylko kilka rodzajów zabiegów, które pomagają w leczeniu konkretnych urazów. Zabiegi te trwają od kilku do kilkunastu minut, a podczas ich wykonywania pacjent pozostaje bierny. Podobnie jak w przypadku masażu. Masaż leczniczy pomaga nie tylko leczyć kontuzję, ale też sprzyja relaksacji. Odpowiedni ucisk wykonany przez terapeutę stymuluje mięśnie do pracy i poprawia ich sprawność. Ostatnią formą rehabilitacji jest kinezyterapia czyli terapia manualna, w której pacjent wykonuje określone ćwiczenia pozwalające na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania danej części ciała.

Hydroterapia

Obecnie modna stała się hydroterapia czyli leczenie w wodzie. Włączenie wody do rehabilitacji jest szczególnie polecane pacjentom, którzy przeszli ciężkie urazy, a ich powrót do pełnej formy może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednym ze specjalistów, którzy zajmują się tego typu terapią, jest Łukasz Owczarek z firmy Helse. Podkreśla on, że woda stawia opór podczas wykonywania ruchów, ale jednocześnie sprawia też, że często pacjentom jest je łatwiej wykonać w basenie niż poza nim. 


Woda, jako forma terapii, stosowana jest nie tylko u pacjentów po urazach, ale również u dzieci z wadą postawy. Dlatego takie firmy jak Helse coraz częściej łączą korekcję wad postawy z nauką pływania, bo jak powszechnie wiadomo, pływanie sprzyja prawidłowej postawie oraz pozwala wypracować kondycję i zachować zdrowie. Dlatego jeśli będziemy musieli skorzystać kiedyś z rehabilitacji, warto zapytać lekarza o taką formę leczenia. Być może będzie ona dla nas bardziej odpowiednia, a do tego połączymy przyjemne z pożytecznym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz