Artykuł sponsorowany

Turnusy rehabilitacyjne. Jak zaplanować pobyt w sanatorium?

Turnusy rehabilitacyjne. Jak zaplanować pobyt w sanatorium?
Turnusy rehabilitacyjne to pobyty uzdrowiskowe mające charakter aktywnej rehabilitacji z elementami wypoczynku. Osoby uczestniczące w tego typu turnusach otrzymują szansę na poprawienie swojej ogólnej sprawności psychofizycznej. Programy turnusów różnią się między sobą, kładąc nacisk na elementy rehabilitacji, zgodne z typem schorzenia osoby niepełnosprawnej. Jednocześnie obejmują one zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne i szereg innych, prowadzonych w formach indywidualnych oraz grupowych.

Podstawy organizacji turnusów rehabilitacyjnych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230 poz. 1694), ta forma rehabilitacji jest dedykowana osobom z orzeczoną niepełnosprawnością – np. ze stwierdzoną dysfunkcją narządu ruchu, wzroku, słuchu, ze schorzeniami układu krążenia, upośledzeniem umysłowym i innymi dolegliwościami. Głównym celem turnusu rehabilitacyjnego jest poprawa sprawności uczestników, zależnie od stopnia ich ograniczeń psychofizycznych. Bardzo ważny element podejmowanych działań rehabilitacyjnych stanowi też rozwijanie umiejętności społecznych, m.in. poprzez utrzymywanie stałych kontaktów towarzyskich, realizację oraz rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.

Organizacja turnusów i zasady uczestnictwa

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych, liczących co najmniej 20 uczestników. Trwają zazwyczaj 14 dni. Można w nich uczestniczyć za pełną odpłatnością bądź też posiłkując się dofinansowaniem z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie raz w roku kalendarzowym, pod warunkiem że została skierowana na turnus na wniosek lekarza. Co więcej, turnus powinien odbywać się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę. Aby wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony, niepełnosprawny powinien zobowiązać się do: uczestnictwa w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, złożenia zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia (podczas pierwszego badania na turnusie) oraz przedłożenia oświadczenia o wysokości dochodu wraz z informacjami o liczbie osób pozostających w gospodarstwie domowym. Oświadczenie o dochodach stanowi podstawę do oszacowania wysokości dofinansowania. Może się ono różnić w zależności od przypadku, m.in. stopnia niepełnosprawności, wieku osoby starającej się o dofinansowanie. W wybranych sytuacjach dofinansowaniem może być objęty opiekun.

Złożenie wniosku i wybór miejsca pobytu

Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON do udziału w turnusie rehabilitacyjnym powinien być złożony w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), odpowiadającym miejscu zamieszkania. Zaleca się składać go na początku roku. PCPR w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku udziela informacji dotyczącej dofinansowania. W praktyce, informację o tym czy dofinansowanie jest przyznane, PCPR może przekazać zwykle nie wcześniej niż w marcu. Jest to związane z terminem przekazania środków przez PFRON do powiatów. Po otrzymaniu decyzji o dofinansowaniu należy w terminie 30 dni, jednak nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem danego turnusu, poinformować centrum pomocy o wybranym turnusie. Uczestnik sam może zdecydować, gdzie i do jakiego ośrodka chciałby pojechać. Wybrany turnus powinien być jednak zgodny z zaleceniami lekarskimi, a ośrodek musi spełniać standardy dostosowane do dysfunkcji osoby niepełnosprawnej. Informacje o ośrodkach i organizatorach można znaleźć m.in. na stronach Krajowego Centrum Organizacji Turnusów Rehabilitacyjnych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Oferty turnusów rehabilitacyjnych są też dostępne na portalach ośrodków uzdrowiskowych, np. na stronie Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A. Ceny pobytów różnią się, wynosząc od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kwota ta ulega pomniejszeniu o otrzymane finansowanie – wynoszące od kilkunastu, do ponad dwudziestu procent przeciętnego wynagrodzenia. Warunkiem koniecznym do przekazania dofinansowania przez PCPR jest otrzymanie przez centrum pomocy oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego z potwierdzeniem możliwości uczestniczenia osoby w wybranym turnusie – jednak nie później, niż na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. Rozliczenie dofinansowania następuje w oparciu o fakturę bądź też inny dokument, potwierdzający opłacenie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej oraz pobytu jej opiekuna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz