Materiał Partnera

Trudno gojące się rany – kiedy należy zacząć się martwić?

Trudno gojące się rany – kiedy należy zacząć się martwić?

Trudno gojące się rany nie tylko utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i wykonywanie prostych czynności, ale też bywają powodem wielu zmartwień. Zdrowa skóra regeneruje się w przeciągu kilku dni, czasem dłużej. W dużej mierze zależy to od kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Kiedy rana wymaga konsultacji z lekarzem, a kiedy wystarczy zastosować domowe metody leczenia?

Czym w zasadzie jest rana?

Rana to przerwanie ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie. Do jej powstania dochodzi najczęściej na skutek urazów lub chorób. Proces gojenia się rany rozpoczyna się niezwłocznie po jej powstaniu, początkowo ulega ona obkurczeniu i zaczyna pokrywać się nowym naskórkiem. W przypadku, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem , rana zasklepia się w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Niestety w wielu przypadkach ulega ona zakażeniu lub goi się całymi tygodniami, cały czas sącząc i krwawiąc. Powinno być to dla nas sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś niepokojącego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być chwilowy spadek odporności lub przewlekły stres, lecz za trudno gojącymi się ranami może stać także choroba przewlekła.

Przyczyny trudno gojących się ran

Tak jak wspomniano- jedną z przyczyn długotrwałego gojenia się ran jest choroba.  Jak informuje specjalista z Naszej Kliniki – wśród schorzeń, które bezpośrednio przyczyniają się do osłabienia możliwości regeneracyjnych tkanek wymienia się:

  • miażdżycę,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niedokrwistość,
  • niewydolność nerek.

Jedną z najgroźniejszych chorób mających negatywny wpływ na gojenie się ran jest również cukrzyca. Jej częstym powikłaniem jest stopa cukrzycowa, która powstaje w wyniku silnego niedokrwienia kończyn dolnych i uszkodzenia nerwów w tym obszarze. W przebiegu stopy cukrzycowej na nogach pojawiają się rozległe i bolesne owrzodzenia i trudno gojące się rany. Dochodzi także do deformacji kończyny. Z czasem chory przestaje odczuwać ból, wahania temperatury i ucisk, co ułatwia powstawanie kolejnych urazów. Leczenie stopy cukrzycowej jest procesem bardzo trudnym, długotrwałym i kosztownym, dlatego też należy korzystać z usług doświadczonego chirurga, który zajmie się oczyszczaniem ran oraz ich właściwą pielęgnacją. Pacjent musi pamiętać też o codziennej kontroli stóp, zachowaniu właściwej higieny i noszeniu wygodnego obuwia.

Jak leczyć trudno gojące się rany w domu?

Jeżeli wizyta u specjalisty nie wykazała niczego niepokojącego, możemy zająć się pielęgnacją ran w domowym zaciszu. Aby przyspieszyć gojenie się zmian skórnych, warto stosować preparaty na bazie srebra i opatrunki o działaniu antybakteryjnym. Pamiętajmy też, by ranę często wietrzyć i nie dopuszczać do jej zanieczyszczenia.

Opracowanie:
Ożarów Mazowiecki, Dmowskiego 39
tel. 22 292 11 01
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz