Materiał Partnera

Transport zwłok z zagranicy – jakie warunki musi spełniać środek transportu?

Transport zwłok z zagranicy – jakie warunki musi spełniać środek transportu?

Transport zwłok z zagranicy musi odbyć się pojazdem, który spełnia określone warunki. W przypadku, gdy ciało sprowadzane jest z państwa europejskiego, najczęściej jest to droga lądowa. Do tego celu wykorzystuje się specjalne autokarawany. Takimi środkami dysponują firmy, które mają specjalne pozwolenie. Jakie zasady musi spełnić samochód, aby przewóz zwłok odbył się w sposób zgodny z przepisami prawa?

Jakie warunki musi spełnić środek transportu, aby możliwe było przewiezienie zwłok z zagranicy?

Środek transportu, który przeznaczony jest do sprowadzenia ciała zmarłego z zagranicy, musi spełniać określone warunki. Ważne są przede wszystkim aspekty techniczne oraz sanitarne. Istotną kwestią jest właściwy sposób oznaczenia. Musi on wskazywać cel, do którego jest wykorzystany. Co więcej, kabina kierowcy musi być zlokalizowana w izolacji od miejsca, w którym znajduje się ciało. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu trumny przed przemieszczaniem. Podłoga znajdująca się w pojeździe musi nadawać się do odkażenia. Potrzebne są również odpowiednie preparaty dezynfekcyjne. W specjalnej autokarawanie, pozwalającej na transport zwłok z zagranicy, nie można umieszczać siedzisk dla pasażerów w lokalizacji, w której znajduje się trumna. Samochód spełniający wskazaną funkcję musi być zarejestrowany jako pojazd specjalny.

Ponadto trumna przeznaczona do tego rodzaju przedsięwzięcia musi być metalowa lub drewniana wybita blachą. Należy zadbać o hermetyczne zalutowanie trumny i wyłożenie dna substancją chłonną, która ma grubość około 5 cm. Po zastosowaniu tych działań musi być ona umieszczona w drewnianej skrzyni, którą trzeba opieczętować. Po wykonaniu zadania pojazd musi zostać właściwie zdezynfekowany – zauważa pracownik zakładu pogrzebowego Memento Mori, który prowadzi swoją działalność na obszarze Brańska.

Jakie zasady należy spełnić podczas przewożenia urny z prochami?

Zupełnie inaczej wygląda sprawa związana z transportem urny z prochami. W tym przypadku należy tylko pamiętać o szczelnym zamknięciu urny. Gdy jest solidnie zabezpieczona, może być przewożona z wykorzystaniem dowolnego środka transportu. Nie ma w tym przypadku większych wytycznych. Ważne jest jednak zadbanie o zapewnienie należnego szacunku.

Transport zwłok z zagranicy nie należy do łatwych czynności, szczególnie w obliczu tak bolesnej sytuacji. Jednakże przy wsparciu profesjonalnego zakładu pogrzebowego wszystko może przebiec bardzo sprawnie i bez większych kłopotów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz