Artykuł sponsorowany

Transport podczas pogrzebu

Transport podczas pogrzebu

Wybór zakładu pogrzebowego, załatwienie formalności, podjęcie decyzji o wyborze trumny i wiele innych to elementy, o których osoby organizujące pogrzeb, mimo przeżywanej żałoby, muszą pamiętać. Śmierć bliskiej osoby to ciężkie przeżycie, dlatego warto skorzystać z pomocy w organizacji ceremonii, transportu i pochówku na cmentarzu. Zakłady pogrzebowe przygotowane są na wszelkie okoliczności.

Na co zwrócić uwagę przy transporcie w czasie pogrzebu?

Transport w czasie pogrzebu to nie tylko przewiezienie trumny z osobą zmarłą. W pogrzebie bierze zwykle udział bliższa i dalsza rodzina i należy zagwarantować możliwość przejazdu z kościoła na miejsce pochówku także tym gościom, którzy nie dysponują własnymi środkami komunikacji. Nawet jeśli wprowadzane są obecnie obostrzenia w ilości osób mogących uczestniczyć w ceremonii, to tym bardziej należy zapewnić wszystkim obecnym bezpieczny przejazd, a przy tym być przygotowanym na zmiany w przepisach.

Wybierając zakład pogrzebowy, który wesprze nas w organizacji pochówku, warto wybierać taki, który ma duże doświadczenie oraz odpowiednie zaplecze, zarówno w zakresie karawanów do transportu zwłok, jak i możliwości organizacji przejazdu gości mniejszym lub większym środkiem transportu zbiorowego. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, jeśli kościół, czy kaplica, w której odbywa się nabożeństwo żałobne, nie znajduje się tuż przy cmentarzu, na którym zmarły zostanie pochowany. Nawet jeśli odległość wynosi kilkanaście minut spacerem, może to zakłócić przebieg ceremonii, jeśli jedni goście będą musieli czekać na innych. A dla starszych osób nawet taka odległość może być zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego przewiezieniem tych gości mogą się zająć pracownicy zakładu pogrzebowego, organizując transport na uroczystość na cmentarzu, jak i powrót z niej.

Jakie wymagania musi spełniać karawan?

Pojazdy pełniące rolę samochodów pogrzebowych, powszechnie zwanych karawanami, muszą być odpowiednio dostosowane do przewozu zwłok i szczątków ludzkich. Ich dostosowanie certyfikowane jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a warunki, jakim powinien odpowiadać samochód określone są w przepisach. Działając w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich, Miejski Zakład Zieleni z Gdańska dysponuje pojazdami, które są trwale oznakowane w sposób jednoznacznie informujący o ich przeznaczeniu, oraz posiadają wyposażenie określone w tym rozporządzeniu. Jest to między innymi zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub innych pojemników w których znajdują się zwłoki lub szczątki ludzkie, podłogę wykonaną z łatwo zmywalnych materiałów, odizolowaną kabinę kierowcy i wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjącego i rękawic ochronnych. Po każdym przewiezieniu zwłok środki transportu są dokładnie myte i dezynfekowane preparatami o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym, w specjalnie do tego celu wyznaczonej myjni.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz