Materiał Partnera

Transport lotniczy – ważne ogniwo logistyki

Transport lotniczy – ważne ogniwo logistyki

Logistyka to jeden z najważniejszych obszarów biznesu, obejmujący wszystko to, co bezpośrednio wiąże się z przygotowaniem i zakończeniem procesu produkcji. Niezwykle istotnym elementem tej dziedziny jest transport, ze szczególnym uwzględnieniem transportu lotniczego.


Transport lotniczy we współczesnym biznesie

Logistyka w szerokim ujęciu, spedycja, magazynowanie, transport intermodalny to pojęcia, które nierozerwalnie łączą się z dzisiejszym przemysłem, handlem i innymi dziedzinami działalności biznesowej. Specyficzną cechą współczesnego rozwoju tych dziedzin jest zacieranie się granic, a oddziały przedsiębiorstw powstają w wielu różnych krajach świata, a nie tylko w państwie macierzystym. Charakterystyczne bywa również umieszczanie wytwórni firm amerykańskich czy europejskich w rejonach świata, w których jest tańsza siła robocza, obniżająca koszty produkcji. Takie kierunki rozwoju wymagają przede wszystkim doskonałego przygotowania systemów transportowych, umożliwiających przemieszczanie towarów i surowców nawet na bardzo duże odległości.


W biznesie przede wszystkim liczy się czas, a wiele produktów wykazuje się ograniczoną trwałością i dlatego wymaga szybkiego dostarczenia na miejsce. Środkiem do realizacji tego celu jest oczywiście transport lotniczy, dzięki któremu towary trafiają do adresata w kilka lub kilkanaście godzin. Współczesne firmy transportowe jak np. Polsped International Forwarding nie tylko wyspecjalizowały się w tego typu przewozach, ale też nawiązują wiele kontaktów międzynarodowych. Dzięki takiej współpracy chociażby z innymi liniami lotniczymi, możliwe jest rozszerzenie oferty przewozowej nawet na cały świat. Przedsiębiorstwa te specjalizują się w kompleksowym organizowaniu transportu włącznie z całą jego oprawą formalną, załadunkiem i wyładunkiem, a także ubezpieczeniami i kwestiami sprzedaży.

System transportu intermodalnego

Przy zaawansowanym rozwoju firm produkcyjnych oraz tych zajmujących się handlem, oraz przy ekspansji wielu z nich do krajów całego świata ogromną rolę w procesie przewozów odgrywa tzw. transport intermodalny. W jego długim łańcuchu transporty lotnicze są jednym z ogniw pozwalającym na przemieszczanie ładunków w znacznie krótszych terminach. Transporty samolotami są bardzo kosztowne, dlatego często przedsiębiorcy decydują się na przewozy kombinowane, gdzie część podróży ładunek odbywa statkiem, część samolotem, a jeszcze inny odcinek – samochodami ciężarowymi. Niezbędnym warunkiem sprawnego przewozu w takim systemie jest odpowiednie zapakowanie towarów, w czym doskonale sprawdzają się ustandaryzowane kontenery.


Przewozy towarów samolotami mają sporo zalet – szczególnie, jeśli ładunki muszą dotrzeć do adresata szybko lub są narażone na uszkodzenia i psucie. Do takich ładunków zaliczają się warzywa, owoce oraz żywe zwierzęta. Cargo w transporcie lotniczym zazwyczaj przemieszczane jest w jedną stronę, co oznacza, że transportujący je samolot musiałby odbyć pusty lot powrotny. Obniżenie generowanych tym samym wysokich kosztów wymaga doskonałego zaplanowania trasy oraz współpracy z innymi przewoźnikami, którzy mogą wykorzystywać przestrzeń ładunkową samolotów do swoich celów. Dzięki zastosowaniu systemu transportu intermodalnego takie puste kursy ograniczane są do minimum ku zadowoleniu zarówno przewoźnika, jak i klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz