Materiał Partnera

Transport kontenerów, czyli błyskawiczny przewóz ładunków

Transport kontenerów, czyli błyskawiczny przewóz ładunków

Kontenery przewozowe tworzone są dzisiaj w różnych systemach i technologiach. Często spotkać się można z wieloma ich rodzajami, związanymi z tranzytem określonych dóbr, czy też można wyróżnić ich wiele gatunków gabarytowych. Najpopularniejsze są jednak zuniwersalizowane w międzynarodowym handlu intermodalnym kontenery morskie, które pozwalają na błyskawiczny transport ładunków drogą morską, a następnie lądową. Przed szeroko pojętą branżą przewozową, stają jednak każdego roku olbrzymie wyzwania…

Kontenery i ich rola w transporcie ładunków

Wprowadzenie do przewozu towarów kontenerów, spowodowała znacznie skrócony czas przewozu ładunków zarówno drobnicowych, jak i całościowych. W przypadku tych drugich, warto zauważyć, że ogranicza się prace związane z załadunkiem oraz wyładunkiem. Towar nawet z USA, może dotrzeć do polskiej firmy, czyli bezpośrednio z punktu A do punktu B, bez czasochłonnego i kosztownego przeładunku. Wystarczy bowiem, że dany kontener dopłynie do portu, a następnie zostanie umieszczony na specjalnym podwoziu, lub naczepie pojazdu transportowego – samochodu ciężarowego. Taka metodologia przewozowa jest szczególnie pożądana w przemysłach ciężkich, w branży budowlanej, a także spożywczej. Cały proces i łańcuch dostawy, może być dzięki stosowaniu kontenerów szybszy nawet o kilka dni! Opłacalność stosowania kontenerów w ujęciu rocznym na rynku polskim szacuje się zatem nawet na kilkaset milionów złotych! Dowodzi temu między innymi firma SSW Transport specjalistyczny, która zajmuje się właśnie szeroko rozumianym przewozem kontenerowym naczepami niskopodwoziowymi, często wyposażonymi w technologie hakowe!  

Olbrzymie rynkowe zapotrzebowanie

Transport intermodalny i kontenerowy, które często są ze sobą mocno powiązane, są dzisiaj wystawiane na prawdziwą gospodarczą próbę. W jaki sposób? Przede wszystkim każde państwo o rozwiniętej gospodarce eksportowej i importowej, musi znaczni przekształcać swoją przewozową infrastrukturę, inwestując w nowoczesne porty, czy ośrodki magazynowe. Prywatni przedsiębiorcy zaś muszą sprostać technologicznym wyzwaniom, które dotyczą przede wszystkim stosowania najlepszych TIR-ów oraz naczep. Pod tym względem Polska zaczyna wyróżniać się w całej Europie. Nasze rodzime firmy transportowe, wyróżniają się najwyższym standardem zapewnianego bezpieczeństwa oraz szybkości dostaw. Na rynku z roku na rok powstaje zaś coraz więcej przystosowanych do przewozu kontenerowego firm. Ich usługi wyróżniają się wysokim poziomem zapotrzebowania, a cała branża dynamicznie się rozwija, nawet na poziomie kilkunastu procent w skali roku. Największym wzrostem wyróżniają się zaś outsourcingowe usługi przewozowe. Dzisiaj bardziej opłacalne jest dla ośrodków przemysłowych i sklepów – również sieciowych – korzystać z pomocy zewnętrznych przewoźników, niż inwestować we własną flotę. 

Opracowanie:
Poznań, Nefrytowa 13 lok. 14
tel. 608 420 524
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz