Artykuł sponsorowany

Tężnie i kąpiele solankowe – zdrowie pochodzące z natury

Tężnie i kąpiele solankowe – zdrowie pochodzące z natury

Sól to niezwykła substancja, którą doceniali już nasi przodkowie, nawet ci żyjący
w starożytności. Podobnie od dawna znane są zdrowotne właściwości solanek, czyli wody zawierającej duże ilości soli oraz bogatych w rozmaite składniki mineralne, które są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Także i dziś możemy korzystać z dobrodziejstwa różnego rodzaju zabiegów solankowych, które dostępne są przede wszystkim w uzdrowiskach i sanatoriach.

Dla kogo kąpiele solankowe

Jednym z podstawowych zabiegów wykorzystujących właściwości mineralnych wód leczniczych są kąpiele solankowe, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i kondycję organizmu. Solanka, wykorzystywana przy tego typu zabiegach, to dokładniej wody chlorkowo-sodowe. Zawierają one nie mniej niż 1 g składników stałych w 1 dm³. Wody tego typu o stężeniu mniejszym niż 1,5 proc. nazywane są wodami słonymi, a o stężeniu większym niż 1,5 proc. – solankami i to właśnie one służą do leczniczych kąpieli solankowych. Warto także pamiętać że, poza zasadniczymi jonami, wody mineralne zawierają pewną ilość jonów dodatkowych, najczęściej jodu, potasu, bromu, magnezu lub wapnia. Kąpiele solankowe, których można zaznać w uzdrowiskach i sanatoriach, takich jak  „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław sp. z o.o., a także salonach kosmetycznych lub SPA, korzystnie oddziałują na zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza w chorobach pochodzenia reumatycznego i dermatologicznego. Dodatkowo uśmierzają ból, likwidują obrzęki, a także relaksują oraz odmładzają. Kąpiele lecznicze pozytywnie wpływają również na organy wewnętrzne, a dzięki rozszerzonym porom organizm uwalnia się od zbędnych toksyn, kwasu mlekowego, kwasu moczowego oraz wchłania zawarte w roztworze minerały. Zabiegi tego typu zaleca się między innymi:

  • w chorobach narządów ruchu, np. reumatyzm lub zwyrodnienie stawów,
  • przy problemach neurologicznych
  • w chorobach skórnych,
  • w okresach obniżonej odporności,
  • przy bólach głowy, złym samopoczuciu i zmęczeniu,
  • w działaniach rehabilitacyjnych.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku zmian na skórze (rany, skaleczenia) przed kąpielą należy je pokryć obojętną maścią. Niemniej jednak kąpiele solankowe niewskazane są między innymi dla osób z problemami krążeniowymi, po zawale lub przy zaburzeniach rytmu serca, a także w stanach po przewlekłej chorobie nowotworowej.

Po zdrowie do tężni solankowych

Dobroczynnego działania wód solankowych można zaznać na różne sposoby, nie tylko podczas kąpieli. Warto pamiętać, że lecznictwo uzdrowiskowe prowadzone jest także dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym oraz użyciu specjalnych urządzeń i konstrukcji takich jak na przykład tężnie solankowe, nazywane także naturalnym inhalatorium. Jest to budowla z drewna drzew iglastych i gałęzi, zazwyczaj tarniny (dzika śliwa), na które spływa pompowana ku górze solanka. Odpowiednie rozmieszczenie gałęzi sprawia, że woda rozbijając się na mikro kropelki, pod wpływem słońca podlega intensywnemu parowaniu, a za pomocą ruchu powietrza i wiatru wytwarzany jest intensywny aerozol w postaci rozwiewanej mgiełki solankowej, tworzącej specyficzny mikroklimat. Dzięki temu powietrze wokół tężni nasycone jest niezwykle cennymi mikroelementami, m.in. potasem, sodem, żelazem, magnezem, bromem, a przede wszystkim jodem, które do organizmu człowieka dostają się poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Spacer pod tężniami to samo zdrowie i wskazany jest on przede wszystkim osobom z przewlekłymi oraz nawracającymi stanami zapalenia układu oddechowego, alergikom lub kuracjuszom z chorobami tarczycy. Odwiedziny w takim miejscu zaleca się między innymi także palaczom tytoniu, osobom pracującym głosem, a także rekonwalescentom oraz mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich. Kto z tężni nie powinien korzystać? Osoby uczulone na jony zawarte w solance oraz pacjenci po zawale, a także gorączkujący.

Kontakt z wodami solankowymi, zarówno pod postacią mgiełki z tężni, jak i zdrowotnej kąpieli lub innych zabiegów zdrowotnych, jest ze wszech miar wskazany praktycznie dla każdego, od nieletnich do tych najstarszych. Dla zdrowych – zapobiegawczo i relaksująco, dla chorych – leczniczo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz