Materiał Partnera

Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynku jest najbardziej efektywnym sposobem, aby zminimalizować straty ciepła w domu. Nie jest to jednak proste zadanie. Cały proces składa się z wielu etapów. Niemniej jednak realizacja projektu pozwala na uzyskanie wyraźnych oszczędności energii. W dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo zagadnienie termomodernizacji budynku zwracając uwagę na zakres prac, jaki musi zostać w tej kwestii wykonany.

Proces termomodernizacji

Przez pojęcie termomodernizacji rozumiemy całą listę zmian, które należy wdrożyć w budynku celem zredukowania strat ciepła na zewnątrz. Proces termomodernizacji pozwala nam uzyskać większą ekonomię oraz energooszczędność w zakresie ogrzewania wnętrz. To z kolei w prosty sposób prowadzi do ograniczenia kosztów, jakie ponosimy z tytułu zużywanej energii.

Termomodernizacja budynku jest zalecana przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie utrzymać określonej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach budynku. I to pomimo wysokich nakładów na ogrzewanie. O termomodernizacji możemy myśleć również wtedy, gdy ściany i podłogi nie spełniają założonych norm w zakresie wartości współczynnika przenikania ciepła. Ma to miejsce w przypadku starszych konstrukcji, gdzie nie były stosowane nowoczesne rozwiązania z zakresu izolacji termicznej.

Termomodernizacja budynku jest także zalecana w sytuacji, gdy w obiekcie zamontowane są stare okna oraz system ogrzewania wyposażony w kocioł o niskiej wydajności. Analogiczne zalecenia stosowane są w przypadku obiektów z systemem wentylacji grawitacyjnej.

Wykonanie projektu termomodernizacji

Pracownia architektoniczna, która wykonuje projekt termomodernizacji budynku, w pierwszej kolejności musi zaplanować ocieplenie ścian zewnętrznych. Kolejnym punktem projektu jest wymiana stolarki okiennej oraz drzwi. Często w ramach projektu wykonywane jest również ocieplenie dachu, podłogi na gruncie oraz stropu, który jest umieszczony nad piwnicą. Termomodernizacja uwzględnia również zmiany w obrębie wnętrza budynku oraz znajdujących się tam instalacji.

Podczas tworzenia projektu termomodernizacji pracownie architektoniczne planują także:

  • wymianę systemu ogrzewania budynku,

  • instalację baterii słonecznych,

  • wdrożenie systemu wentylacji mechanicznej z funkcją odzyskiwania ciepła,

  • modernizację systemu przygotowania ciepłej wody do użytku codziennego.

Zadanie stworzenia projektu termomodernizacji warto powierzyć firmie, która ma w tym zakresie wiedzę i doświadczenie. Takie kompetencje posiada Pracownia Architektoniczna A.01 Joanny Warchlewskiej z miejscowości Niemcz. Długa lista realizacji w zakresie domów prywatnych oraz obiektów użyteczności publicznej daje gwarancję rzetelnego wykonania powierzonego zlecenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz