Artykuł sponsorowany

Termoizolacja budynku

Termoizolacja budynku

Termoizolacja służy ociepleniu budynku, dzięki czemu można zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem. Dzięki termoizolacji ciepło nie wydostaje się z budynku w niekontrolowany sposób, a także spada zużycie energii cieplnej, znacząco obniżając koszty eksploatacji budynku.  

Ekspert o termoizolacji

– Do ocieplania budynków najczęściej wykorzystuje się styropian oraz wełnę mineralną lub szklaną. W celu ocieplenia budynku można wykorzystać także piankę, korek, płytę pilśniową, granulat albo szkło spienione, ale są to zdecydowanie mniej popularne materiały. Decyzja o tym, jaki materiał wybierzemy powinna być poparta wiedzą o technologii, w jakiej wzniesiono budynek, a także konstrukcji budynku oraz jego dachu powiedział specjalista z firmy BUDEX.

Izolacja fundamentów

Wykonanie termoizolacji fundamentów budynku minimalizuje kondensację pary wodnej i straty ciepła. Izolacja obwodowa chroni także hydroizolację przed uszkodzeniem. Wykonanie izolacji fundamentów jest konieczne w domach z ocieplaną piwnicą. Termoizolacja powinna zostać wykonana na głębokości minimum 1 metra, a jej połączenie z izolacją cokołu nie powinno mieć mostków termicznych. Materiały wykorzystywane do izolacji fundamentów muszą mieć dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne jest, aby termoizolacja części podziemnych i parteru była ciągła. Izolując dolne partie budynku, powinniśmy pamiętać również o podłogach. W celu ich ocieplenia można wykorzystać twarde płyty styropianowe lub z polistyrenu. Im grubsza izolacja podłogi, tym lepsza ochrona, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.

Izolacja ścian zewnętrznych

Ocieplanie zewnętrznych ścian budynku to najpopularniejsza metoda termoizolacji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się płyty styropianowe, z wełny mineralnej albo pianki poliuretanowej. Należy zwrócić uwagę, aby wykorzystane przez nas materiały miały zabezpieczenie przeciwpożarowe – styropian powinien być samo gasnący. Płyty muszą dokładnie przylegać do ściany i ściśle wypełniać przestrzeń.

Izolacja dachów

Podczas termoizolacji budynku bardzo istotne jest zaizolowanie dachu. Zapewni to komfortowe oraz ekonomiczne użytkowanie obiektu. Odpowiednio zabezpieczony dach nie będzie podatny na działanie warunków zewnętrznych. Wybór metody oraz materiału do izolowania uzależniony jest od rodzaju poddasza oraz pokrycia dachowego. Wysoką hydroizolacyjność oraz prawidłowy współczynnik przewodzenia ciepła można uzyskać, stosując do izolacji piankę poliuretanową, która sprawdza się w prawie wszystkich typach dachów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz