Materiał Partnera

Terapia integracji sensorycznej – na czym polega i do kogo jest skierowana?

Terapia integracji sensorycznej – na czym polega i do kogo jest skierowana?

Terapia sensoryczna to metoda, która pomaga dziecku w sposób właściwy reagować na wrażenia zmysłowe oraz na różnorodne bodźce dopływające ze świata. Jej twórczynią jest dr Jean Ayres, terapeutka i psycholożka z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która o zaletach metody pisała w wielu publikacjach będących dziś podstawą stosowania tej techniki. Na czym w istocie ona polega i kiedy może być używana?

Czym jest integracja sensoryczna?

Umiejętność odczuwania oraz reagowania na różnorodne informacje płynące z otoczenia określana jest przez psychologów jako integracja sensoryczna i kształtowana jest w dzieciństwie. Umożliwia ona sprawne poruszanie się pociechy oraz zachowywanie się adekwatnie do danych sytuacji. Rozwijana jest m.in. dzięki zabawom, a badania wskazują, że problemy z prawidłowym wykształtowaniem tych cech może mieć od 15 do 45% dzieci.

Jak wyglądają zajęcia terapii sensorycznej?

Zajęcia terapii sensorycznej przeprowadzane są w gabinetach terapeutyczno-pedagogicznych przez psychologów, którzy są w stanie zdiagnozować z jakim problemem boryka się dziecko i dopasować konkretne ćwiczenia. Zazwyczaj obejmują one zabawy mające na celu naukę reagowania na bodźce i wrażenia docierające z otoczenia, co można praktykować podczas takich aktywności jak huśtanie, zabawa różnorodnymi przedmiotami, lepienie plasteliną, a także ćwiczenia przy użyciu piłek, trampolin, drabinek i równoważni.

Jak rozpoznać potrzebę integracji sensorycznej?

Zauważenie problemu możliwe jest przede wszystkim dzięki obserwacji przez rodziców i opiekunów. Jak przyznaje Agnieszka Glimańska prowadząca Gabinet Terapeutyczno-Pedagogiczny Integros w Bytomiu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka obszarów życia dziecka, w tym relacje z dorosłymi oraz rówieśnikami i zachowanie podczas zwykłych czynności dnia codziennego. Jeśli zauważymy takie zachowania jak duża ospałość, unikanie zapachów, kolorów i dźwięków, trudności z mówieniem, kłopoty z poruszaniem się oraz niepanowanie nad emocjami, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, które zdiagnozuje czy nasze obawy rzeczywiście są uzasadnione.

Zajęcia terapii integracji sensorycznej ułatwią dziecku dostosowanie się do życia w pełnym bodźców świecie, których prawidłowe przyjęcie i przetworzenie jest bardzo trudne. Takich problemów rodzice nie powinni bagatelizować, gdyż mogą one utrudniać tak ważną dla dziecka integrację społeczną, w tym bardzo istotne dla rozwoju kontakty z grupą rówieśniczą. Szczęśliwie tego typu zajęcia są pozbawione stresu i bardzo przyjemne, dlatego każda pociecha wiele z nich wyniesie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz