Materiał Partnera

Terapia dla par i małżeństw – by odkryć partnera na nowo

Terapia dla par i małżeństw – by odkryć partnera na nowo

W każdym związku pojawiają się różnego rodzaju problemy, kłótnie, niedomówienia. W wielu wypadkach nierozwiązane i niewyjaśnione sprawy narastają przez lata. W efekcie pomiędzy partnerami powstaje niewidzialny mur, który utrudnia, a niekiedy nawet uniemożliwia wspólne funkcjonowanie. W wyniku tego część par postanawia zakończyć związek. Spora grupa decyduje się z kolei na jego ratowanie i szukanie pomocy u specjalisty.

Związek na zakręcie

Pomoc psychologiczna dla par i małżeństw to bardzo często najlepszy sposób na pokonanie problemów w związku. Najczęściej zaczynają się one wtedy, kiedy kryzysowi towarzyszy niewłaściwa komunikacja – obie strony chcą dobrze, ale nie potrafią się porozumieć, a konflikt się zaognia. Głównym celem i założeniem psychoterapii jest wypracowanie metody wspólnej komunikacji, gdzie obie osoby mogą mówić i potrafią słuchać. Efekty tego typu działań zależą w dużym stopniu od motywacji pacjentów do leczenia, chęci przyjęcia pomocy i przeprowadzenia zmian w swoim związku. Istotnymi czynnikami uzyskania pozytywnych efektów terapii jest również precyzyjne określenie jej celu, dostosowane do oczekiwań, potrzeb, a także możliwości pacjentów. W wypadku terapii dla par ważna jest również kwestia współodpowiedzialności partnerów za swój związek. Zanim terapeuta zaproponuje małżeństwu/parze udział w terapii, musi wiedzieć, że każda ze stron będzie w stanie i – przede wszystkim – chce z niej należycie skorzystać dla dobra swojej relacji z partnerem. Jednym z godnych polecenia specjalistów w tej dziedzinie jest psycholog Jerzy Tokaj z Gdyni. Oferuje on psychoterapie zarówno indywidualne, jak i dla par oraz całych rodzin.

Jak wygląda terapia małżeńska?

Umawiając się na spotkanie z psychoterapeutą, należy pamiętać, że jego celem nie jest udowodnienie winy partnerowi, a terapeuta nie jest rozjemcą. Sesje najczęściej odbywają się w formie wspólnych i poufnych rozmów partnerów z psychologiem. Podczas takich spotkań bardzo ważne są szczerość i otwartość na oferowaną pomoc, a także chęć zmiany istniejącej sytuacji. Niemniej jednak w wyjątkowych sytuacjach każdy z partnerów może spotykać się z psychoterapeutą indywidualnie. Najczęściej na pierwszym spotykaniu terapeuta wyjaśnia także, na jakich zasadach będą się odbywać spotkania. Chodzi przede wszystkim o długość sesji, ich przebieg oraz częstotliwość spotkań. Terapia dla par, w zależności od złożoności i natury problemów, najczęściej trwa od 6 do nawet 12 miesięcy.

Kryzys w związku może pojawić się z różnych powodów. Celem skorzystania z pomocy psychoterapeuty jest uświadomienie sobie istnienia problemów oraz znalezienie sposobu na ich rozwiązanie. Dzięki terapii dla małżeństw i par komunikacja w związku może się znacznie poprawić. W wielu wypadkach przebyty i pokonany kryzys wzmocni relacje oraz pozwoli odkryć partnera na nowo.

Opracowanie:
Gdynia, Świętojańska 49 lok. 17
tel. 502 612 451
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz